all you need to know about nutrients
 

 

سنگ زمرد با وجود مدارات و ذرات و انرژِي هاي درماني جهت درمانهاي زير مفيد مي باشد:
- درمان بيماري هاي عصبي ، اختلالات رواني ، افسردگي ، اضطراب
-  تثبيت انرژي درمانگر بر روي بيمار
-  درمان بي خوابي و کم خوابي و آرامش بخشيدن به افراد
-  درمان انواع دردهاي معده

درمان بيماري هاي عصبي ، اختلالات رواني ، افسردگي ، اضطراب
طريقه استفاده :
يک قطعه سنگ زمرد را به مدت بيست و چهار ساعت داخل هاله ي بيمار ( بر روي بدن ) درون يک تکه پارچه ي نخي سفيد رنگ قراردهيد . اين عمل با توجه به ظرفيت هاله ي اطراف بدن افراد ، به مدت پنج الي ده روز اثر گذار خواهد بود . جهت درمان قطعي ، مي بايستي سنگ بمدت دو ماه دائما نزد بيمار باشد تا درمان به طور کامل انجام شود .

تثبيت انرژي درمانگر بر روي بيمار
طريقه استفاده :
يک قطعه سنگ زمرد را بر روي چشم سوم بيمار قرار داده و فرد درمانگر به انرژي دادن بپردازد . سپس سنگ را بر روي محل درد و يا بيماري گذاشته و دوباره درمانگر انرژي درماني کند .

درمان بي خوابي و کم خوابي و آرامش بخشيدن به افراد
طريقه استفاده :
يک قطعه سنگ زمرد را به مدت ده دقيقه بر روي چشم سوم خويش قرار دهيد . سپس آن را با آب سرد بشوييد تا انرژي هاي منفي جذب شده به سنگ خارج گردد . چنانچه بي خوابي شما مربوط به سيستم مغزي باشد ، اين روش مفيد مي باشد و در صورتي که بيماري بر اثر فکر و خيال و ... باشد ، قابل استفاده نيست .

درمان انواع دردهاي معده
طريقه استفاده :
هنگام درد ، يک قطعه سنگ زمرد را داخل مقداري آب جوشيده به مدت پنج دقيقه حرارت دهيد و پس از سرد شدن ، يک ليوان از آب را بنوشيد . چنانچه دچار زخم معده و يا ورم معده نباشيد ، اين روش به سرعت اثر مي کند . همچنين قبل از استفاده از سنگ آن را کاملا ضد عفوني و شستشو نماييد تا عاري از ميکروب گردد . اين نوع آب درمانگر را هميشه به صورت تازه تهيه کنيد تا موثر باشد .

توصيه:
  توصيه مي شود افراد مبتلا به ديابت و چربي خون ، از تماس با سنگ زمرد اجتناب کنند ؛ چرا که براي آنها مضر است و باعث تشديد و تثبيت بيماري مي شود . اين سنگ حتي نبايد با هاله ي چنين افرادي تماس داشته باشد . همان طور که مي دانيد ، چنانچه يک بيماري تثبيت شود ، ديگر درمان نخواهد شد.( توضيحات بيشتر را مي توانيد در کتاب « انرژي درماني و بيماري ها » از همين نويسنده مطالعه کنيد).

نکته:
نيروي مخصوص درمان افراد عصبي و رواني (  شديد ) :
 آزاد نمودن اين انرژي مضر بوده و به سختي انجام مي شود .
 
هاله ي آتشين و کاملا قرمز رنگ زمرد :
اين هاله تحت تا ثير نيروي قبل قرار مي گيرد و داراي 20 سانتيمتر ارتفاع است . چنانچه به اين سنگ مدتي تمرکز کنيد ، آن را به رنگ قرمز به همراه کمي رنگ آبي و يا سرمه اي و يا بنفش در قبل از هاله مشاهده خواهيد کرد . البته رنگ هاله هميشه قرمز بوده و گاه درجه ي روشني و يا تيره بودن آن تغيير مي کند .

|+| نوشته شده توسط parinaz در دوشنبه سی و یکم خرداد 1389  |
 سنگ کلیه
 

میزان بروز سنگ هاى کلیوى در کشورهاى توسعه یافته بیشتر است که به دلیل مصرف زیاد پروتئین حیوانی همراه با رژیم غذایى کم فیبر است.

سنگ کلیه از نظر اندازه از یک دانه شن تا حدود یک توپ تخم مرغى متغیر بوده و ممکن است منفرد یا متعدد باشد.

دکتر سهراب خیرالنسائی نماینده آموزشی واحد پزشکی تهران در بیمارستانهای تابعه در گفتگویی با ایسکانیوز با بیان این مطالب درباره بیماری سنگ کلیه گفت : سنگ دستگاه ادراری یکی از ناراحت کننده ترین بیماریهاست ، سنگهای کلیه در هر قسمتی از دستگاه ادراری میتوانند تشکیل شوند

اما اغلب انها از کلیه ها منشاء می گیرند. سنگ کلیه یک مشکل بالینی شایع است که حدودا 3 درصد جامعه را مبتلا می کند .( یک نفر از هر هزار نفر فرد بستری شده در بیمارستانهای آمریکا بدلیل سنگ کلیه است ).
وی افزود: مردها بیش از زنها مبتلا می شوند و شیوع سنی آن بعد از 30سالگی است ، استعدادهای خانوادگی وارثی کاملا در بیماری سنگ کلیه شناخته شده هستند . هر بیماری متابولیکی که سبب تولید و ترشح بیش از حد موادی مثل کلسیم ، سیستین ، اسید اوریک و اگزالات از کلیه ها شود می تواند سبب بروز سنگ کلیه گردد . حدود 75 تا 85 درصد سنگ ها از جنس کلسیم بوده و حدود 15 درصد سنگ ها از ترکیب منیزیم ، آمونیم فسفات هستند 5 درصد سنگها از جنس اسید اوریک بوده و 2 درصد از جنس سیستین است
.
خیرالنسائی گفت: میزان بروز سنگ هاى کلیوى در کشورهاى توسعه یافته بیشتر است که به دلیل مصرف زیاد پروتئین حیوانی همراه با رژیم غذایى کم فیبر است. سنگ کلیه از نظر اندازه، از یک دانه شن تا حدود یک توپ تخم مرغى متغیر بوده و ممکن است منفرد یا متعدد باشد.
مهمترین علت تشکیل سنگ در کلیه ها از نظر دکتر خیر النسائی عبارت است از :
افزایش غلظت ادراری و رسوب هر یک از مواد ذکر شده در سیستم ادراری .
برخی از بیماریها که با تشکیل سنگهای کلسیمی ارتباط دارند عبارتند از : پرکاری غده پاراتیروئید ، مسمومیت با ویتامین D ، بیماری کوشینگ ، سارکوئیدوز و...
سنگهای شاخ گوزنی بیشتر در عفونت های کلیه ایجاد می شود و سنگهای اسید اوریکی در افرادی که لوسمی ( نوعی سرطان خون ) یا نقرس دارند دیده می شود .
سنگها از این نظر مهمند که می توانند سبب انسداد مسیر خروج ادرار یا زخم وخونریزی در مجاری ادراری گردند ودر نهایت سبب آسیب جدی به کلیه ها شود .

سنگهای ریز بدلیل عبور از مسیر حالب می توانند سبب دردهای قولنجی شدید شوند ، ولی سنگهای درشت دردی ایجاد نمی کنند و ممکن است خود را با وجود خون در ادرار نشان دهند یا اینکه هیچ علامتی نداشته باشند .
درمان سنگهای کلیه :
در شروع حاد حمله سنگ کلیه، مهمترین اقدام درمانى، کاهش درد است. داروهاى ضداسپاسم براى شل کردن عضلات حالب و کمک به دفع سنگ، مفیدند. بسته به نوع سنگ، داروهایى به منظور متوقف کردن رشد سنگ هاى موجود یا تشکیل سنگ هاى جدید، ممکن است تجویز شود، رفع انسداد بوجود آمده بعلاوه درمان عفونت احتمالی با استفاده از آنتی بیوتیک ومایع درمانی و پیشگیری از بروز سنگهای جدید اصول اصلی درمان را تشکیل می دهند.
در صورت عدم دفع سنگ با روشهای طبی استفاده از روشهای جراحی الزامی است . چهل درصد بیماران مبتلا به اولین حمله سنگ کلیه در عرض ۲ تا ۳ سال دچار یک حمله مجدد مى شوند و ۷۵ درصد مبتلایان نیز در عرض ۷ تا ۱۰ سال دچار عود مى شوند. .

این بیماران باید بدانند که :
1- روزانه حداقل 8 – 12 لیوان مایعات بنوشند .
2- فعالیت های بدنی و ورزشی منظم داشته باشند
3- سالیانه یکبار جهت کنترل و پی گیری بیماری خود سونوگرافی از کلیه ها ومجاری ادرار را فراموش نکنند .
4- مصرف پروتئین حیوانی و نمک را کاهش دهند .
5- در طول نیمه شب حداقل یکبار برای تخلیه مثانه بیدار شوند و مجدد آب بنوشند .

بیماران مبتلا به سنگ کلیه باید از موقعیت هایى که در آنها بروز درد شدید ممکن است خطرآفرین باشد، مانند : کار بر روى داربست، دورى کنند. در صورت شروع حمله می توانند به فعالیت خود ادامه دهند ، چون فعالیت و حرکت به دفع سنگ کمک مى کند.
 
|+| نوشته شده توسط parinaz در چهارشنبه بیست و ششم خرداد 1389  |
 
 
 
 
خواص درمانی لیمو ترش
 
لیمو سرشار از خواص درمانی
آب لیمو ترش و اسانس آن برای بدن، ذهن و روح بسیار مفید است. اسانس لیمو به واسطه انرژی زا بودن آن مشهور است. در کشور ژاپن به واسطه اثرات شاداب کننده و فرح بخش این اسانس، آن را به هنگام کارکردن کارمندان در فضا منتشر میکنند. همچنین میتوان از چند قطره از اسانس لیمو به عنوان بخور استفاده کرد، یا مقداری ازآن را در وان حمام ریخت. این کار باعث سرحال شدن کلیه اعضا بدن میشود. البته نباید هرگر اسانس لیمو را بدون رقیق کردن برروی پوست بکار برد زیرا باعث بروز مشکلات پوستی میشود.

درخشان کننده چشمها : سعی کنید در نوشیدنی هایتان از آب لیمو استفاده کنید. فرضا" هر روز صبح یک عدد لیمو را با مقداری آب گرم میل کنید. نوشیدن این مایع به جای نوشیدن چای باعث میشود شما بدن سالمتری داشته باشید. همچنین در اثر نوشیدن مایعات حاوی آب لیمو، چشمهای شما درخشانتر شده و پوستی سرحال تر از قبل خواهید داشت. در صورت تمایل برای بهتر کردن طعم آن میتوانید از شکر یا عسل استفاده کنید.

تسکین دهنده گلودرد : لیمو دارای اثرات ضد عفونی کننده و قابض است و بدین جهت میتوان از آن برای درمان گلودرد استفاده نمود. با توجه به مقدار بسیار زیاد ویتامین "ث" موجود در لیمو، مصرف آن باعث افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن میشود. برای فرد مبتلا به آنفلونزا و سرماخوردگی مصرف مخلوطی از آب لیمو تازه با عسل در یک لیوان آب گرم بسیار مفید است.

نیرو بخش و تب بر : مصرف آب لیمو باعث کاهش تب در افراد بیمار میشود. به عنوان مثال اگر چند قطره از اسانس لیمو یا مقداری آب لیمورا به آب سرد اضافه کنید، سپس با استفاده از یک دستمال آن را روی پیشانی تب دار قرار دهید، این کار باعث کاهش تب وتقویت نیروی بدن خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که قبل از قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب باید از قرار دادن اسانس لیمو به صورت مستقیم برروی پوست خودداری شودزیرا ممکن است باعث بروز حساسیتهای پوستی گردد.

تسکین دهنده درد : لیمو باعث تسکین سردردهای معمولی و سردردهای میگرنی میشود. برای این منظور میتوان 5 قطره اسانس لیمو را در25 میلی لیتر از یک روغن حامل مناسب (مانند روغن بادام) مخلوط کرد و آنرا با استفاده از یک دستمال کتانی برروی ناحیه مبتلا به درد ماساژ داد.

پاک کننده پوست : اگر پوست شما چرب است میتوانید آنرا با لیمو که یک ماده قابض است تمیز کنید. به این ترتیب که یک قاشق چای خوری آب لیمو را در دو فنجان آب مقطر بریزید و با یک پنبه تمیز صورت خود را با آن پاک کنید. این کار باعث کاهش چربی پوست میشود و از پدید آمدن جوشهای صورت جلوگیری میکند. در صورت استفاده از این لوسیون برای جلوگیری از رشد باکتریها بهتر است هرروز یک محلول تازه درست کنید. مصرف این محلول باعث خشک شدن پوست میشود و برای پوستهای چرب بسیار مفید است. اما در صورت داشتن پوست خشک از مصرف آن خودداری کنید.

شاخه ای از یک درخت لیمو
ضد شوره و بر طرف کننده خارش پوست سر : آب لیمو برای پوست سر بسیار مفید است و شوره سر را کاهش میدهد. عصاره حاصل از آبگیری یک لیموی تازه را حدود 10 دقیقه برروی پوست سر مالش دهیدو سپس آن را با آب به طور کامل بشوئید. همچنین آب لیمو میتواند به عنوان یک تقویت کننده مو وضد خارش، به صورت ماساژ برروی پوست سر استفاده شود.

ضد سرماخوردگی : آب لیمو یک ضد ویروس عالی میباشد و همچنین مصرف آن برای سرماخوردگی شدید بسیار مفید است. بدین منظور یک عدد لیمو را با مقداری نمک میل کنید. در صورت تمایل میتوان عصاره گرفته شده را در آب رقیق کرد و سپس مصرف نمود.

یک حالت دهنده خوب برای موها : بعلاوه شستشوی موی چرب با استفاده از آب لیمو باعث کاهش چربی آن میشود. به این صورت که عصاره حاصل از ابگیری دو عددلیمو در یک لیتر آب مورد استفاده قرار دهید و موهایتان را با این محلول بشویید. این روش باعث درخشان و شاداب شدن انواع موها میشود. همچنین مصرف آن باعث میشود موهای طلایی رنگ روشنتر شوند.

نرم کننده مناسب برای پوست آرنج : برای نرم کردن پوست زبر ناحیه آرنج، آرنجتان را حدود 10 دقیقه برروی یک برش لیمو ترش فشار دهید.

تقویت کننده حافظه : لیمو تقویت کننده حافظه است. چند قطره از اسانس لیمو را روی یک دستمال ریخته و از طریق بینی استنشاق کنید. همچنین میتوان این کار را در مواقعی انجام داد که میخواهید چیزی رابه یاد بیاورید. مغز شما با استنشاق اسانس لیمو نیروی تازه ای بدست خواهد آورد.

آرامش دهنده روح : لیمو همواره به عنوان یک ماده تسکین دهنده روح مطرح بودهاست. استشمام رایحه معطر لیمو در طی تمرینات تمرکز و تعمق روح (مدیتیشن) بسیار مفید است. برای انجام این کار کافی است که سه قطره از اسانس لیمو را به یک کاسه حاوی آب گرم افزود و آنرا در هوای اتاق قرار دهید. به این ترتیب در طول استشمام رایحه معطر لیمو به یک آرامش مطلوب فکری و روحی دست خواهید یافت
|+| نوشته شده توسط parinaz در یکشنبه بیست و سوم خرداد 1389  |
 

دندان های سالم با تغذیه سالم

 دندان سالم

اگر می‏ خواهید از پوسیدگی دندان پیشگیری کنید، تعداد دفعات خوردن نیز به اندازه چیزی که می ‏خورید اهمیت دارد. خوردن شیرینی همراه شام، کمتر از خوردن شیرینی به عنوان عصرانه به دندان‏ های شما آسیب می ‏زند. البته، تغذیه نادرست و ناکافی نیز می ‏تواند در طولانی مدت سلامت دهان شما را به مخاطره اندازد. آموزش این که غذاها چگونه سلامت دندان و لثه‏ های شما را تحت تاثیر قرار می ‏دهند اولین گام به سوی تغذیه سالم برای حفظ بهداشت دهان است.

تاثیرات فوری غذا

به محض شروع خوردن برخی غذاها، تغییراتی در دهان ایجاد می ‏شود. باکتری ‏های موجود در دهان باعث می ‏شوند که پلاک‏ های دندانی حالت اسیدی بیشتری پیدا کنند و این اسید شروع به تخریب دندان می‏ نماید و باعث پوسیدگی دندان می‏ شود.

تمام غذاهایی که دارای کربوهیدرات هستند در نهایت کربوهیدرات های شان به قندهای ساده همچون گلوکز، فروکتوز، مالتوز و لاکتوز تبدیل می ‏شود. برخی غذاها که کربوهیدرات ‏های قابل تخمیر دارند در دهان شکسته می ‏شوند در حالی که کربوهیدرات برخی غذاها در بقیه دستگاه گوارش شکسته می ‏شود.

کربوهیدرات‏ های قابل تخمیر با باکتری‏ های دهان همکاری می ‏کنند و بالاخره‏ دندان را از بین می ‏برند. این غذاها شامل قندهای آشکار مانند شیرینی، کیک، نوشابه، شکلات و قندهای ناپیدا مانند نان، چیپس، موز و غلات صبحانه است.

بعضی باکتری ‏هایی که روی دندان ‏ها هستند از این قندها استفاده کرده و اسید تولید می‏ کنند. این اسیدها مواد معدنی مینای دندان را حل می ‏کنند. البته دندان ‏ها طی فرآیندی مواد معدنی را دوباره بازسازی می کنند. بزاق دهان، فلوراید و برخی غذاها به این فرآیند کمک می‏ کنند. فساد دندان زمانی آغاز می ‏شود که سرعت از دست رفتن مواد معدنی بیش از به دست آمدن شان باشد.

هر قدر غذا به مدت طولانی ‏تری در مجاورت باکتری ‏ها روی دندان باقی بماند، اسید بیشتری تولید خواهد شد. بنابراین کربوهیدرات ‏های چسبنده آسیب بیشتری به دندان می‏ رساند. غذاهایی هم که در شیارهای دندانی جمع می ‏شوند باعث پوسیدگی دندان می ‏گردند.

چیپس یکی از بدترین این مواد است. فقط کافی است یک مشت چیپس بخورید و بعد ببینید چقدر تلاش لازم است تا تمام آنچه را که بین دندان ‏ها و روی شیارها و شکاف‏ های دندان‏ ها باقی مانده است تمیز کنید. دندان‏ های کرسی که شیارهای بیشتری دارند، بیشتر در معرض پوسیدگی قرار دارند.

غذاهایی که برای دندان مناسب نیستند، به هنگام خوردن، اسید تولید نمی ‏کنند، بلکه نیم ساعت بعد، دندان را احاطه می ‏کنند.  کسانی که در طول روز نوشابه یا قهوه شیرین را جرعه جرعه می ‏نوشند و یا شیرینی ‏های کوچک و اسنک‏ های حاوی کربوهیدرات زیاد مصرف می ‏کنند، تقریباً به طور دائم یک منبع قندی در اختیار باکتری ‏ها قرار می‏ دهند. مطالعات نشان داده ‏اند کسانی که بین وعده‏های غذایی، میان وعده‏های شیرین مصرف می‏ کنند، بیشتر از کسانی که همان مقدار شیرینی همراه با غذای خود می‏ خورند، در معرض پوسیدگی دندان قرار دارند.

البته غذاهایی هم وجود دارند که دندان‏ ها را در مقابل پوسیدگی حفظ می ‏کنند، زیرا ترشح بزاق را افزایش می‏ دهند و اسیدها را خنثی می‏ کنند و باعث می‏ شوند که مینا کمتر مواد معدنی خود را از دست بدهد. برای مثال، پنیر کهنه اگر بلافاصله پس از غذا خورده شود، اثر اسید را خنثی می‏ کند. یکی دیگر از دلایلی که باعث می ‏شود کسانی  که میان وعده‏ های شیرین می‏ خورند، بیشتر در معرض پوسیدگی دندان قرار گیرند این است که آنان غذاهایی مصرف نمی ‏کنند که اثر قند را تعدیل نماید. جویدن آدامس‏ های بدون شکر می ‏تواند به حفاظت دندان در برابر پوسیدگی کمک نماید.

سلامت دندان‏ها نیز مانند سایر اعضای بدن ارتباط با تغذیه شما دارد. در واقع دهان شما نسبت به تغذیه ناکافی بسیار حساس است و این مسئله منجر به از دست رفتن زود هنگام دندان ‏ها، مشکلات لثه‏ و بوی بد دهان می‏ شود. بسیاری از مشکلات تغذیه ‏ای، دهان شما را بسیار زودتر از سایر اعضای بدن تحت تاثیر قرار می ‏دهند زیرا سلول‏ های تشکیل ‏دهنده لایه داخلی دهان که مخاط نام دارد به طور مداوم در حال از بین رفتن و بازسازی می ‏باشند. در برخی نقاط دهان، تمام سلول‏ ها در عرض سه تا هفت روز به طور کامل با سلول‏ های جدید جایگزین می ‏شوند.

چه بخوریم؟

با رعایت توصیه‏های ساده زیر می‏ توانید به سلامت دندان ‏های خود کمک کنید:

- هر روز به جای برنج و نان سفید از غلات کامل مانند برنج قهوه‏ای، جوی دوسر و نان تیره استفاده کنید.

- سبزیجات سبز تیره یا نارنجی رنگ، بیشتر مصرف نمائید.

- میوه ‏های گوناگون بخورید.

- از رژیم پُر غلات، میوه‏ جات و سبزیجات پیروی کنید.

- برای تامین بخشی از پروتئین روزانه خود ماهی، حبوبات، مغزها و دانه‏ ها را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

- غذاهای کم نمک مصرف کنید.

- وزن خود را حد متعادل حفظ کنید و فعالیت بدنی کافی داشته باشید.

به طور کلی در هرم غذایی خود باید غلات کافی، حداقل دو و نیم واحد سبزیجات، 2 واحد میوه، حداقل 3 لیوان شیر، ماست و پنیر حاوی کلسیم و پروتئین ‏هایی مانند گوشت، حبوبات، تخم ‏مرغ و مغزها را قرار دهید و در مصرف چربی‏ ها و شیرینی ‏ها امساک نمائید.

برای پیش‏ گیری از پوسیدگی دندان نکات زیر را رعایت فرمایید:

1- مصرف اسنک ‏ها(میان وعده ‏ها) را به حداقل برسانید تا زمانی را که دندان ‏های تان در معرض تماس اسید قرار می‏ گیرند کاهش دهید. اگر اهل میان وعده هستید، غذاهایی را انتخاب کنید که کربوهیدرات‏های قابل تخمیر نداشته باشند.

انتخاب های خوب: بهترین انتخاب‏ها، پنیر، مرغ یا گوشت‏های دیگر، مغزها یا شیر است. این غذاها ضمنا می ‏توانند با تامین کلسیم و فسفر به بازسازی مواد معدنی دندان کمک کرده و محافظی برای مینای دندان ایجاد نمایند.

انتخاب‏های متوسط: میوه‏ های سخت مانند سیب، گلابی و سبزیجات هستند. گرچه میوه‏ها حاوی قند طبیعی هستند ولی  مقدار زیادی نیز آب دارند که قند میوه را رقیق کرده و ترشح بزاق را تحریک می ‏نمایند. بزاق نیز به علت دارا بودن مواد ضد باکتری از پوسیدگی دندان ‏ها جلوگیری می ‏نماید. سبزیجات به اندازه‏ای کربوهیدرات ندارند که خطرناک باشند.

بدترین انتخاب‏ها: شکلات، شیرینی، کیک، چیپس و پفک، نان، مافین(کلوچه)، سیب ‏زمینی سرخ کرده، چوب شور، موز، کشمش و دیگر میوه‏های خشک هستند. این غذاها منبع قندی لازم برای تولید اسید را در اختیار باکتری ‏ها قرار می‏ دهند. اگر این خوراک‏ ها به سطح دندان بچسبند یا بین دندان‏ ها گیر کنند خطرناک ‏تر خواهند بود.

2- مصرف نوشابه حتی بدون قند یا هر نوشیدنی حاوی شکر مانند قهوه یا چای شیرین و لیموناد را کاهش دهید. آب میوه‏ها حاوی قند طبیعی هستند و می ‏توانند موجب پوسیدگی شوند. اگر چنین نوشابه ‏هایی مصرف می ‏کنید، آن ها را جرعه‏ جرعه به مدت طولانی استفاده نکنید. اگر یک بطری نوشابه را همراه غذا بنوشید و تمام کنید بهتر از این است که تا دو ساعت آن را جرعه ‏جرعه مصرف کنید.

انتخاب‏های بهتر: چای بدون قند، شیر و آب، به خصوص آب حاوی فلوراید انتخاب‏ های خوبی هستند. چای هم دارای فلوراید است و می‏ تواند مینای دندان را تقویت نماید و پوسیدگی دندان را به تاخیر اندازد. البته مصرف چای غلیظ توصیه نمی شود.

آب موجب شسته شدن بقایای غذا و رقیق شدن اسید دهان می ‏گردد.

3- از مکیدن آب ‏نبات‏های سخت، حتی اگر بسیار کوچک باشند، اجتناب نمایید. زیرا آب نبات‏ها قند زیادی برای افزایش اسید تولید شده توسط باکتری‏ ها دارند. اگر می‏ خواهید طعم دهان خود را تغییر دهید از آدامس ‏های بدون قند استفاده کنید.

4- خوراکی‏ های ترش و اسیدی به تحلیل مواد معدنی مینای دندان کمک می ‏کنند.

5- پس از خوردن غذا، دندان ‏های خود را مسواک بزنید تا پلاک‏ های باکتریایی را از سطح دندان‏ های خود پاک کنید. حداقل روزانه دو بار مسواک بزنید.

6- جویدن آدامس‏ های بدون قند که حاوی زایلیتول xylitol)) هستند به کاهش خطر پوسیدگی دندان کمک می‏ کنند، زیرا نه تنها موادی را که به دندان ‏ها چسبیده ‏اند جدا می ‏کنند بلکه ترشح بزاق را نیز افزایش می‏ دهند.

|+| نوشته شده توسط parinaz در شنبه بیست و دوم خرداد 1389  |
 خواص گوشت بلدرچین

پروتئین یک ماده مهم است که باید در غذای روزانه ما وجود داشته باشد. این ماده برای رشد و سلامت بدن بسیار ضروری است. پروتئین، هم در غذاهای گیاهی و هم در غذاهای حیوانی وجود دارد؛
امّا دانشمندان علم تغذیه عقیده دارند که پروتئین حیوانی بهتر از پروتئین گیاهی است.

گوشت طیور به عنوان یک منبع پروتئین حیوانی اهمیت زیادی دارد؛ به همین دلیل در کشورهای مختلف، سرمایه گذاری زیادی روی صنعت پرورش طیور از جمله بلدرچین شده است.

میزان پروتئین موجود در گوشت این پرنده (بلدرچین) از پروتئین گوشت سایر پرندگان و نشخوارکنندگان معمولی 10- 5 درصد بیش تر است.

گوشت و تخم بلدرچین به لحاظ ارزش غذایی و درمانی، بسیار مورد توجه است. میزان پروتئین موجود در گوشت این پرنده (بلدرچین) از پروتئین گوشت سایر پرندگان و نشخوارکنندگان معمولی 10- 5 درصد بیش تر است. وجود عناصر معدنی کمیاب و ویتامین های مختلف در گوشت این پرنده، باعث شده است که گوشت آن برای درمان بعضی از بیماری ها، مانند آسم، تشنج، فشارخون، ضعف اعصاب و ناراحتی های روانی و بی خوابی مفید باشد.

گوشت بلدرچین منبع خوب نیاسین ، فسفر، مس، تیامین ، ریبوفلاوین ، ویتامین B6 ، روی ، آهن و سلنیوم است.

تخم بلدرچین در مقایسه با تخم مرغ، به مراتب ارزش غذایی بالاتری دارد.
یک تخم بلدرچین هر چند که از لحاظ وزنی حدود یک پنجم وزن تخم مرغ معمولی را دارد، ولی نسبت به آن دارای 5 برابر فسفر، 5/7 برابر آهن، 6 برابر ویتامین B1(تیامین) و 15 برابر ویتامین B2 (ریبوفلاوین) می باشد.


نکاتی در مورد خرید بلدرچین و نحوه نگهداری آن

گوشت خام بلدرچین در یخچال به مدت 2 روز، و گوشت پخت? آن حداکثر 3 روز قابل نگهداری است.

برای خرید گوشت بلدرچین اول از تاریخ انقضای آن اطمینان حاصل کنید. گوشت تاز? بلدرچین باید بدون بو، کاملاً تمیز و عاری از هر گونه بقایای پر باشد. و بهتر است دراولین فرصت ممکن پس از خرید، آماد? مصرف شود. گوشت خام بلدرچین در یخچال به مدت 2 روز، و گوشت پخت? آن حداکثر 3 روز قابل نگهداری است. بدین منظور آن را در بسته ای پلاستیکی یا فویل پیچیده و در سردترین قسمت یخچال نگه داری کنید.

اگر قصد پختن بلدرچین را تا 2 روز پس از خرید ندارید، آن را منجمد کنید. به این منظور بهتر است آن را با همان بسته بندی هنگام خرید در فویل پیچیده و یا این که در کیسه فریزر گذاشته و هوای داخل آن را کاملاً خارج کنید. گوشت منجمد بلدرچین، در فریزر به مدت 3 ماه قابل نگه داری است.

روش رفع انجماد گوشت منجمد بلدرچین

هیچگاه بلدرچین منجمد را در درجه حرارت اتاق جهت رفع انجماد نگذارید. بهتر است آن را در یخچال گذاشته تا در طول شب رفع انجماد شود؛ هم چنین می توانید با غوطه ور کردن آن در آب سرد، رفع انجماد کنید. بدین منظور پرنده را با همان بسته بندی منجمد شده و یا با قرار دادن در بسته ای مقاوم نسبت به آب، داخل آب سرد قرار دهید و هر 30 دقیقه یکبارآب را عوض کنید. بلدرچین ظرف مدت یک ساعت یا کمتر رفع انجماد می شود.
|+| نوشته شده توسط parinaz در جمعه بیست و یکم خرداد 1389  |
 
 

دانشمندان در پژوهش جديدى دريافتند: اثرات نور خورشيد که مى‌تواند باعث چروک خوردگى و پيرى پوست شود، با مصرف شکلات تلخ کاهش پيدا مى‌کند.
اين دانشمندان تحقيقات خود را در مرکز درماتولوژى اروپايى لندن انجام داده‌اند. اين مرکز يک کلينيک پوست خصوصى است که در اين زمينه مطالعات مفيدى داشته است. دانشمندان اين کلينيک همچنين تاکيد کردند؛ مصرف روزانه شکلات تلخ در عين حال خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش مى‌دهد.
در اين گزارش تاکيد شده است که تاثيرات فوق فقط مربوط به شکلات تلخ مى‌شود چون اين نوع شکلات حاوى مقادير بسيار بالايى از فلاوانول‌هاست. فلاوانول‌ها آنتى‌اکسيدان‌هايى هستند که به طور طبيعى در دانه‌هاى کاکائو توليد مى‌شوند.
در اين تحقيق، دانشمندان دريافتند: افرادى که شکلات غنى از فلاوانول مصرف مى‌کنند در برابر اشعه ماوراى بنفش خورشيدى که باعث بروز چين و چروک‌هاى پوستى مى‌شود، بيشتر طاقت مى‌آورند و کمتر يا ديرتر دچار پيرى پوست مى‌شوند.
محققان مى‌گويند: مکانيسم اصلى اين تاثير خاصيت آنتى‌اکسيدانى و ضدالتهابى اين مواد است و البته شکلات‌هاى معمولى تاثير مشابه را به‌هيچ‌وجه ندارند.

|+| نوشته شده توسط parinaz در چهارشنبه نوزدهم خرداد 1389  |
 

دید کلی

املاح در همه جا خاک ، آب ، گیاه و بدن انسان وجود دارند. در بدن ما نیز انواع مختلفی از آنها موجود است که به اسخوانهایمان استحکام می‌بخشند و حیات سلولهای بدنمان را تأمین می‌کنند.

املاح مورد نیاز بدن انسان

املاح مود نیاز بدن ما به دو دسته عمده تقسیم می‌شوند:


 • املاح کلی (ماکرو)
 • املاح جزئی (میکرو)

تفاوت این دو از اسمشان معلوم است. املاح کلی به میزان بیشتری در بدن موجود هستند، از این‌رو ما به میزان بیشتری از آنها نیازمندیم و املاح جزئی به میزان کم در بدن ما وجود دارند، پس روزانه میزان کمی از آنها مورد نیاز است. ولی این دلیل بر این نیست که از درجه اهمیت کمتری برخوردار هستند.

ورود املاح به بدن

در بدن ما بطور متوسط 2 تا 3 کیلو املاح مختلف وجود دارد که نصف بیشتر آن کلسیم است. املاح از طریق غذا به بدن ما وارد شده ، در اثر هضم غذا آزاد می‌شوند و به‌صورت یون ، جذب دیواره روده می‌شوند و از طریق خون به کبد و دیگر اندامها هدایت می‌شوند. مقداری از آن ، همان لحظه استفاده شده ، باقیمانده ذخیره می‌شود و اضافی آن از بدن دفع می‌گردد.

شرایط مختلفی بر جذب املاح مؤثر است، مثلاً املاح موجود در بعضی غذاها بهتر ( منابع حیوانی) و در بعضی غذاها کمتر جذب می‌شوند. خوردن بعضی غذاها با هم موجب می‌شود مواد غذایی موجود در یکی جذب املاح دیگری را کند کند و یا سرعت ببخشد. مثلاً خوردن سبزیجات با غذاهای گوشتی جذب آهن موجود را افزایش می‌دهد.

گاهی املاح مختلف برای ورود به دیواره روده رقابت می‌کنند، مثلاً کلسیم موجود در لبنیات با آهن غذاهای گوشتی در ورود به خون رقابت می‌کند، پس بهتر است با هم مصرف نشوند.

کسانی که مکمل مصرف می‌کنند، باید مراقب باشند که مصرف بیش از حد یک عنصر جذب عناصر دیگر را کاهش می‌دهد.

img/daneshnameh_up/6/61/Minera.jpg

فعالیت املاح در بدن

املاح در بدن ما فعالیتهای متفاوتی دارند که از آن جمله تنظیم فعالیت آنزیم‌ها ، کمک به انتقال مواد در دیواره سلول ، حفظ تعادل اسیدی و بازی بدن ، استحکام استخوان ، حرکت عضلات ، انتقال پیامهای عصبی و صدها فعالیت دیگر است. بدن انسان به مواد معدنی نیازمند است، زیرا املاح و عناصر معدنی قسمتی از ساختمان یاخته‌ها و مایعات بدن را تشکیل می‌دهند.

نقش املاح معدنی در بدن

 • املاح معدنی، در فعل و انفعالات شیمیایی بدن نقش مهمی ایفا می‌کنند و در تحریک عضله و انعقاد خون مؤثر می‌باشند.
 • این املاح ، اسیدهای متشکله در بدن را خنثی و بدون اثر می‌سازند.
 • بین فشار مایعات و یاخته های بدن تعادلبرقرار می‌کنند.
|+| نوشته شده توسط parinaz در سه شنبه هجدهم خرداد 1389  |
 خواص توت فرنگی
 

 

توت فرنگي، ميوه اي شبيه توت است ولي كمي درشت تر، رنگش قرمز و طعم آن ترش و مطبوع است.
بوته اش كوتاه و داراي برگهايي درشت و ساقه هايي باريك و خزنده است كه روي زمين مي خوابد و ريشه مي دواند.
قسمت هايي كه از بوته توت فرنگي مورد استفاده قرار مي گيرند، عبارتند از: ميوه ، برگ و ريشه .
توت فرنگي به صورت هاي گوناگون مورد استفاده قرار مي گيرد: خام، جوشانده، مربا، شربت و بستني.
خواص تغذيه اي توت فرنگي و اثر آن در سلامتي انسان :
توت فرنگي منبع خوبي از فيبر، ويتامين C، فولات، پتاسيم و آنتي اكسيدان ها مي باشد .
كه اين مواد مغذي باعث مي شوند توت فرنگي بعنوان يك جايگزين شيرين، باعث افزايش سلامت قلب، كاهش خطر ابتلا به انواع سرطان و در كل ارتقاء سلامتي بدن شود.
همچنين داراي املاح كلسيم، آهن و فسفر مي باشد. از مواد موثر مهم آن مي توان تانن، موسيلاژ، قندهاي مختلف، ساليسيلات ها و به خصوص اسيدهاي ميوه را نام برد.
توت فرنگي سرشار از ويتامين و فاقد چربي اشباع است و كالري كمي دارد.
يك واحد توت فرنگي معادل 8 عدد است كه 50 كالري انرژي دارد.
توت فرنگي مانند ساير توت ها مثل شاه توت، توت سفيد، تمشك و... پاك كننده روده و مثانه است.
تحقيقات اخير نشان داده است، دريافت روزانه يك واحد توت فرنگي باعث افزايش قابل توجهي در مقدار فولات خون شده و نيز فشار خون بالا را كاهش مي دهد .
از ديگر خواص توت فرنگي مي توان به موارد زير اشاره كرد :
- مصرف اين ميوه علاوه بر وجود انواع ويتامين، املاح و آب كه هر كدام اثرات خود را بر بدن اعمال مي كنند داراي خاصيت تقويت كننده، ملين و خنك كننده نيز مي باشد.
- توت فرنگي از تصلب شرائين جلوگيري مي نمايد.
- توت فرنگي اشتها آور است و ادرار را زياد مي كند.
- دم كرده برگ توت فرنگي در زياد كردن ادرار و شير بانوان مفيد است.
- دم كرده برگ توت فرنگي يا ميوه توت فرنگي مي تواند نقرس و سنگ هاي مثانه را معالجه كند.
- املاح معدني موجود در توت فرنگي خاصيت مسهلي به آن بخشيده است، زيرا اين املاح عضلات روده را به انبساط و انقباض وادار مي كند و به همين جهت توت فرنگي براي درمان يبوست مؤثر است.
- اگر توت فرنگي را له كنيد و در آب بريزيد، نوشابه اي به دست مي آيد كه براي درمان تب هايي كه با بيماريهاي التهابي همراه مي باشد، بسيار مفيد است.
- توت فرنگي به علت داشتن آهن و ويتامين C در خونسازي بدن مؤثر است.
- توت فرنگي به علت دارابودن مقادير كافي كلسيم و فسفر، در رشد و نمو كودكان و نوجوانان ، استحكام دندان ها و ترميم شكستگي استخوان ها بسيار مؤثر است.
- توت ‌فرنگي حاوي موادي چون فسفر، كلسيم، منيزم، پتاسيم و مقداري آهن و هيدرات 2 كربن بوده و در بدن توليد انرژي كرده و خستگي را برطرف مي‌كند.
- توت فرنگي به دليل داشتن ويتامين C ، در درمان بيماري لثه مؤثر بوده و به هضم غذا كمك زيادي مي‌كند.
- دانشجويان و افرادي كه تمرينات فكري مي‌كنند، بهتر است حتما توت فرنگي ميل كنند چرا كه خوردن اين ميوه باعث تامين فسفر مورد نياز مغزشان ميشود.
- همچنين، توت فرنگي به علت داشتن ويتامين B در كاهش و رفع ترس، عصبانيت، خمودي، اضطراب، هيجان و سستي مؤثرست.
- توت فرنگي نقش مهمي در خونسازي بدن دارد و از خاصيت ضدعفوني كننده‌اي برخوردارست. علاوه بر اينها خوردن توت فرنگي باعث پاك شدن خون از مواد مضر و زايد مثل اوره، اسيداوريك و چربي مي‌شود و نيز درمان كننده نقرس است.
- ويتامين A موجود در توت باعث رشد ناخن‌ها و تقويت چشم مي‌شود.
برای بيماريهای سنگ مثانه و نقرس مفيد است ، همچنين باعث رفع تب می شود. با آنکه دارای قند است اما برای بيماران ديابتی مضر نيست ، باعث طول عمر می شود از سکته جلوگيری می کند و دارای ويتامينهای C، B فسفر ، آهک،منيزيم ، پتاسيم ،سديم ، قند آهن ، يد و... است

|+| نوشته شده توسط parinaz در سه شنبه هجدهم خرداد 1389  |
 
 • ویتامین P چیست؟
 • بیوفلاونوئیدها واقعا در گروه ویتامین ها قرار نمی گیرند اما بعضی مواقع با نام ‎ویتامین P خوانده می شوند...
  • ویتامین های موثر در کاهش وزن
  • در صورت دریافت کافی ویتامین هاست که وزن بدن با عملکردهایی نظیر: اشتها، گرسنگی، سرعت متابولیسم بدن، سوخت و ساز چربی و قند، سوختن کالری و ... کنترل می شود...
  • افرادی که به مکمل ویتامین D نیاز دارند
  • با خبرهایی که اخیرا درباره اثرات محافظتی ویتامین D در برابر عفونت ها و سرطان شنیده اید، ممکن است فکر کنید که شما هم باید خیلی فوری، مصرف این مکمل را شروع نمایید...
  • ویتامین B5 (پانتوتنیک اسید)
  • ویتامین B5 که به پانتوتنیک اسید نیز معروف می باشد، یک ویتامین آنتی اکسیدان محلول در آب است. این ویتامین به سه شکل در می آید و به نام های...
  • 15 نکته درباره ویتامین C
  • اسید اسکوربیک یا ویتامین C یکی از محبوب ‌ترین و مشهورترین داروهایی است که افراد سالم و بیمار هر دو به یک اندازه از مصرف آن لذت می ‌برند...
  • ویتامین C علیه سرماخوردگی؟!
  • برای ما چیزی شبیه عادت شده که به محض یک عطسه کردن یا کمی‌ گیج رفتن سرمان، سراغ قفسه داروهای خانگی‌مان برویم یا به نزدیک‌ترین داروخانه مراجعه کنیم و چند قرص...
  • ویتامین B9 (اسید فولیک)
  • اسید فولیک (ویتامین B9) جزو ویتامین های گروه B می باشد. این ویتامین محلول در آب است، در بدن جمع نمی شود و از طریق ادرار دفع می گردد. پس باید هر روز در رژیم...
  • ویتامین ث، ویتامین سلامت
  • ویتامین Cیا آسكوربیك اسید یك ویتامین محلول در آب است كه برای رشد و عملكرد طبیعی بدن لازم است. وقتی به سرماخوردگی مبتلا می ‌شوید، خوردن چه ماده ی مغذی را بهترین راه درمان می ‌دانید؟ به طور قطع، ویتامین C...
  • عوارض مصرف زیاد مکمل املاح
  • لاح کلسیم: این ماده‌ی معدنی که در رشد، سلامت و استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها موثر است، چنانچه به صورت قرص یا آمپول به مقدار زیاد و مکرر و بیش از نیاز بدن استفاده شود، عوارض زیر را به دنبال دارد: - رسوب در بافت‌های نر...
  • عوارض مصرف زیاد ویتامین های E،B وC
  • در مطالب قبلی در مورد اثرات زیان بار استفاده‌ ی بی‌ رویه‌ ی مکمل‌های دارویی بر سلامت انسان صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که اگر منابع دارویی مواد مغذی به مقدار زیاد و طولانی استفاده شوند، می ‌توانند مسمومیت و عوارض ناگوار ...
  • عوارض مصرف زیاد ویتامین AوD
  • در ادامه ی مبحث "تاثیر مکمل ویتامین و املاح بر سلامت انسان" خانم برلیانت بزرگمهر(کارشناس ارشد تغذیه) مطالب بیشتری را در این باره توضیح می دهند. ویتامین A : چنانچه منابع حیوانی غنی از ویتامین A مانند جگر، به مقدار زیاد و مکرر...
  • مصرف مکمل ویتامین و املاح مفید است؟
  • امروزه با پیشرفت علم و گسترش صنعت، تغییرات گسترده و عظیمی در شیوه ی زندگی و تغذیه ی افراد ایجاد شده است. نحوه ی تغذیه، الگوی غذای مصرفی و رفتارهای تغذیه ای، دستخوش دگرگونی های وسیعی قرار گرفته که با گذشته تفاوت های فاحشی دا...
  • اسید فولیک، قدرت مغز را در سالمندان تقویت می ‌کند
  • مکمل‌های اسید فولیک ممکن است قدرت مغز را در سالمندان تقویت کند و دمانس (زوال عقل) را کاهش دهد. کارکرد مغز، حافظه و سرعتی که مغز با آن اطلاعات را پردازش می‌کند، با بالا رفتن سن افراد افت می‌کند، اما پژوهشگران در هلند و سوئیس ...
  • ویتامین E، آنتی اکسیدانی مهم
  • ویتامین E ترکیبی است محلول در چربی که در سال 1936 از جوانه ‌ی گندم جدا شد و آلفا توکوفرول نامیده شد. این نام مشتق از کلمه‌ی یونانیTOKOS به معنی "تولد کودک" و PHEREIM یعنی به "دنیا آوردن" و ...
  • به ویتامین D اهمیت بیشتری بدهیم
  • آیا شما به مقدار کافی ویتامینD دریافت می کنید؟ آیا می دانید کمبود ویتامین D هم می تواند منجر به سرطان شود؟ محققان طی مطالعات مختلف به این نتیجه رسیده اند که بسیاری از موارد سرطان بر اثر کمبود ویتامین D ایجاد می شود. براساس ...
  • تاثیر ویتامین E در کاهش دردهای قاعدگی
  • پژوهشگران دانشگاه تربیت معلم تهران دریافته اند مصرف ویتامین E می تواند دردهای قاعدگی را بهبود بخشد‏.‏ به گزارش پایگاه اینترنتی ‏MEDLINEPLUS.COM ‏، مطالعه دختران نوجوان ایرانی نشان داد مصرف ویتامین E دو روز قبل از شروع خونریز...
  • ویتامین K ؛ ضروری برای انعقاد خون
  • کشف ویتامین ها و آشنایی با خواص آنها، دانشمندان را بر آن داشت که در جستجوی تعداد بیشتری از ویتامین ها باشند. در سال 1935 یک دانشمند دانمارکی طی یک سری تحقیقات ، متوجه وجود یک نوع ویتامین در بدن مرغ شد که ضد خونریزی بود. این...
  • نیاز كودكان به ویتامین D
  • ویتامینD از ویتامین های محلول در چربی است كه برای جذب كلسیم از روده و استحكام استخوان ها لازم است. راه های دریافت ویتامینD : 1- از طریق تابیدن اشعه آفتاب( اشعه ماوراء بنفش) به پوست بدن: در پوست انسان ماده ای به نام دهیدروكل...
  • ویتامین C
  • امین C " کشف ویتامینC داستان جالبی دارد . در قرن 19 ، دریانوردان انگلیسی برای رهایی از نوعی بیماری که در دریا به آن مبتلا می شدند و بعداً اسکروی * نام گرفت ، مقدار زیادی لیمو در کشتی خود حمل می کردند . برای همین به ...
  • ویتامین B12
  • ین B12" در ادامه بحث معرفی ویتامینها ی محلول درآب در این مطلب به معرفی ویتامینB12 می پردازیم. B12یاکوبال آمین * یک ویتامین حساس و مهم است . این ویتامین موجب درمان یک نوع کم خونی خطرناک به نامپرنشیز** می شود . ویتامی...
  • كمبود اسید فولیك عاملی برای بروز پاركینسون
  • ایمر و پارکینسون" آلزایمر، بیماری فراموشی است، بیماری که دراثر آن فرد قدرت تفکرش را از دست داده و نزدیکان خود را به خاطر نمی آورد و گاهی به دلیل ناتوانی دراستفاده از ذهن می میرد . طی تحقیقاتی مشخص شد میزان اسید فولیک در...
  • تأثیر ویتامین  B6در حالت تهوع
  • در حالت تهوع " بسیاری از خانمهای باردار در ماههای اول صبح پس از بلندن شدن از خواب احساس تهوع شدید دارند. و حالت تهوع در طول روز آنها را آزار می دهد. آیا چیزی وجود دارد که به بهبود حالت تهوع آنها کمک کند؟ طبق تحقیقات انجا...
  • اسید فولیك
  • ید فولیک » همانطور که می دانید ، کم خونی یکی از مشکلاتی است که گریبانگیر بسیاری از زنان ایرانی می باشد . در خون انسان سلولهایی به نام گلبولهای قرمز موجود است که حامل اکسیژن مورد نیاز اندامهاست . در صورتیکه تولید گلبولهای قرمز...
  • ویتامین B6
  • ندرستی » - ویتامینها و املاح " ویتامینB6 " یکی دیگراز اعضای گروه ویتامینهای محلول درآب ویتامینB6ونام علمی آن پریدوکسین* است. آمپولهای تقویتیB کمپلکس حاویB6 هستند . بسیاری از داروها که برای تقویت اعصاب تجویز می شوند ...
  •  ویتامینB3
  • درستی - ویتامینها و املاح ویتامینB3خانواده ویتامینB اعضاء زیادی دارد، شما تاکنون در این خانواده با چند ویتامین آشنا شده اید یکی دیگراز این ویتامینهاB3یا نیاسین است. این ویتامین درمان کننده بیماری مهلک پلاگر است که پیش از کشف...
  • ویتامین B2
  • درستی - ویتامینهاو املاح " ویتامین " B2 درادامه بحث ویتامینها ، امروز به معرفی ویتامینB2 از گروه ویتامینهای محلول درآب می پردازیم : نام دیگرویتامینB2*ریبوفلاوین است . دلیل انتخاب این نام ، رنگ زرد این ویتامین است ک...
  • ویتامین B1
  • درستی - ویتامینها و املاح دوستان عزیز، در مطالب گذشته در مورد ، گروه ویتامینهای محلول در چربی توضیحاتی داده شد وشما  با خواص آنها آشنا شدید . خانواده دیگر ویتامینها،گروه ویتامینهای محلول در آب است . این ویتامینها که شام...
  • ویتامین D (قسمت سوم)
  • ه « ویتامین D و عملكرد عضلات » 3 دریافت ویتامینD و كلسیم موجب افزایش قدرت و هماهنگی عضلات ، در افراد بالای 65 سال می شود . ضعف عضلات در بسیاری از سالمندان موجب عدم توانایی در راه رفتن می شود آنان گاهی حتی قدرت بلند شدن ا...
  • ویتامین D (قسمت دوم)
  • مینها و املاح " ویتامینD " 2 با سلام دوباره در مطلب گذشته دانستیم که ویتامینD چیست و عملکرد آن چگونه است. حال می خواهیم بدانیم کمبود آن چه عواقبی را به دنبال دارد. عوارض کمبود ویتامینD چیست؟ بیماری اصلی حاصل ویتامین...
  • ویتامین D (قسمت اول)
  • تی -  ویتامینها و املاح " ویتامین D " 1 مطمئنا با نام ویتامین D آشنایی دارید و از بیماری راشیتیسم یا نرمی استخوان نیز مطالبی شنیده اید و  یا شاید تاکنون کودکان یا افراد بزرگسالی را دیده اید که پاهای ...
  • ویتامین A (قسمت دوم)
  • nbsp;    « تغذیه و تندرستی» -         ویتامینها و املاح  « ویتامین A » 2 ویتامینAدر چه مواد غذایی موجود است؟ این ویتامین به فرم اصلی اش فقط در مواد غذایی حیوانی موجو...
  • ویتامین A (قسمت اول)
  • nbsp;     تغذیه و تندرستی -         ویتامینها و املاح « ویتامین A » به خاطر دارید که در مورد دسته بندی ویتامینها به دو گروه محلول در آب و محلول در چربی سخن گفتی...
  • ضرورت دانستن نقش ویتامین
  • ه و تندرستی -           ویتامینها و املاح  (2 ) "  چرا دانستن اطلاعات کافی در مورد ویتامینها امری ضروری است ؟  " با سلام دوباره ، در مطالب قبلی اطلاعات او...
  • ویتامین E
  • ندرستی ویتامینها واملاح (ویتامینE) ویتامینE ازجمله ویتامینهایی است که امروزه بحثهای زیادی درباره آن مطرح می شود. اگر به ژورنالها یا سایت های تغذیه ای چونSubscrid @ Natrition News Focus.com مراجعه کنید مشاهده می...
  • بارداری ، ویتامینها و مواد معدنی
  • دوران بارداری دورانی حساس با نیازهای خاص خود است . دورانی که سلامت جنین و مادر هردو درگرو پشت سر گذاشتن صحیح وبی خطر آن است ؛ آنچه مسلم است تغذیه اولین و یا حتی می توان گفت مهمترین عامل سلامتی مادرو نوزاد در دوران حاملگی است...
  |+| نوشته شده توسط parinaz در دوشنبه هفدهم خرداد 1389  |
   BMI شما چند است؟

  متداول ترین روش اندازه گیری چربی در بدن اندازه گیری نسبت وزن به قد یا به بیان بهتر همان (BMI (Body Mass Index است که معمولاً برای بزرگسالان استفاده می شود و معادل فارسی آن (نمایه توده بدن) است.

  کاربرد  BMI در محاسبه وضعیت فرد با توجه به وزن و جثه او و تعیین چاقی (و میزان  آن) و لاغری و سوء تغذیه است.

  همچنین کاربرد دیگر آن تعیین میزان افزایش وزن در دوران بارداری است.

  BMI از رابطه زیر محاسبه می شود:

    

               وزن بر حسب کیلوگرم

  BMI = ------------------------------

                (قد بر حسب متر)2

   

   

  اگر BMI  کوچک تر از 20 باشد، فرد لاغر است.

  اگر 25> BMI> 20، فرد وزن طبیعی دارد.

  اگر 29.9 >25< BMI  ،فرد چاقی درجه یک  دارد.

  اگر 30< BMI <39.9، فرد چاقی درجه دو دارد.

  اگر BMI > 40 ، فرد چاقی درجه سه دارد.

  BMI نمایانگر وضعیت تغذیه گذشته فرد نیز است

  |+| نوشته شده توسط parinaz در دوشنبه هفدهم خرداد 1389  |
   what is nutrition

  تغذیه چیست؟

  نیاز انسان به غذا یکی از احتیاجات ذاتی یا فیزیولوژیک است که مهمترین عامل بقای زندگی و طول عمر می باشد.احتیاج به غذا دائمی است و ارگانیسم را مجبور میکند تا برای بدست آوردن غذا و رفع گرسنگی کوشش کند.
  تغذیه صحیح و متعادل نه تنها پدیده رشد را میسر می سازد و به تندرستی و طول عمر می انجامد،بلکه با تاثیر بر روی اعصاب و روان سبب رشد فکری و نمو نیروهای روانی می گردد.
  تر کیب شیمیائی غذای انسان باید شامل پروتئین ها، چربی ها، کربوهیدرات ها، مواد معدنی ، ویتامین وآب باشد تا رشد و سلامت یاخته های بدن تامین شود.این مواد با تغییراتی که در لوله گوارش حاصل میکند قابل جذب می شوند و برای تامین احتیاجات حیاتی مورد استفاده یاخته های بدن قرار میگیرند.
  غذا به ماده جامد یا مایعی گفته میشود که بعد از خوردن و هضم شدن ایجاد حرارت و انرژی کرده و موجب ترمیم بافتها ،رشد و نمو و تنظیم اعمال حیاتی می گردد.
  تمام موجودات زنده برای آنکه بتوانند به زندگی خود ادامه دهند ،احتیاج به غذا دارند.خواه این موجود زنده انسان باشد یا یک حیوان و یا حتی یک موجود بسیار کوچک ذره بینی مانند میکروب و.....
  از طرفی هر روز تعدادی از سلولهای بدن می میرندو باید سلولهای تازه جای آنها را بگیرند برای این منظور باید سلولها مواد لازم را از غذا بدست آورند.همچنین حفظ گرمای طبیعی بدن -که در موقع سلامت همیشه ثابت است-،مبارزه با میکروب ها و عوامل بیماری زا،رشد روزانه مو و ناخن،کار قلب و دستگاه تنفس ،حرکات بدن،قدرت کار و فعالیت انسان و حتی کارهای فکری هم در گروی دریافت کافی مواد غذائی میباشد.
  معمولا غذائی که انسان مصرف میکند از مواد مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از:
  مواد قندی و نشاسته ای یا کربوهیدرات هاو مواد چربی که انرژی زاهستند و انرژی روزانه را تامین میکنند، مواد پروتئین جهت نگهداری و ترمیم بافتها و ساختتن بافتهای جدید لازم است، ویتامین و مواد معدنی و آب انرژی زا نیستند- کالری ندارند-ولی برای رشد طبیعی مورد نیاز می باشند.دریافت ناکافی آنها باعث بروز کندی رشد،اختلالات خونی وعدم استحکام استخوانها میشود.

  تاریخچه تغذیه

  تا اوایل قرن نوزدهم مفهوم غذاخوردن فقط پرکردن شکم بود و احساس گرسنگی بشر را وادار می‌کرد تا آنچه را در دسترس خود می‌دید بدون توجه به کمیت و کیفیت آن مصرف کند.
  شهرنشینی و تشکیل اجتماعات باعث ایجاد تغییرات زیادی در طرز تغذیه بشر شده است. اولین اجتماعات و شهرها در بین‌النهرین، آسیای باختری، مصر و یونان بوجود آمدند. شهرنشینهای اولیه کشاورزی و دامپروری را به خوبی می‌دانستند و برای تغذیه خود از محصولات متنوع استفاده می‌کردند.ایران نخستین کشور جهان است که انسان اولیه در آن به کشاورزی و پرورش دام پرداخته است. (دو تن از متخصصین به نامهای آرتور کیت و دکتر ارنست هرتسفیلد در کتابی به نام صنایع ایران ثابت کرده‌اند که کشاورزی و تمدن از فلات ایران شروع شده است). در حفاریهایی که در بعضی از نقاط ایران نظیر شوشتر، دامغان ، تخت جمشید و تپة سیلک کاشان به عمل آمده نشان می دهد که تاریخ کشاورزی در ایران متجاوز از 6000 هزار سال است .
  تاریخچة تغذیه در یونان نشان می‌دهد که مردم یونان باستان برای تغذیه اهمیت زیادی قائل بودند و این جمله به آنان منسوب است که : " برای تقویت روح هرگز جسم را نباید فراموش کرد و باید مردم را با ورزش و غذای مناسب تربیت کرد ." شواهد نشان می‌دهد که در زمانهای قدیم مردم یونان بیشتر از گیاهان تغذیه می‌کردند و مصرف گوشت گوسفند، پرندگان، شکر، لبنیات و ماهی نیز در بین بعضی از طبقات اجتماع معمول بوده است. همچنین روغن زیتون را بسیار دوست داشته و مصرف می‌کرده‌اند.
  در روم قدیم مردم کشاورزی می‌کردند و از غلات، بقولات و میوه و بعضی از انواع سبزیها تغذیه می‌کردند. غلات غذای اصلی آنها را تشکیل می‌داد و مصرف گوشت منحصر به طبقة اشراف بود.
  در دورانهای بعد یعنی پس از استقرار امپراطوری در روم وضع تغذیة مردم تغییر کرد و رومیان بعد از فتوحات مختلف از تغذیة مردم سرزمینهای فتح شده تقلید کرده و در این راه جانب افراط می‌پیمودند. البته این طرز تغذیه مربوط به طبقات مرفه و اعیان بود درحالیکه مردم عادی تغذیة ساده‌ای داشتند. در این زمان حتی کتب آشپزی نیز در روم منتشر شده که کتاب Deipnosphistae اثر Athenaeus در قرن دوم میلادی چاپ شده و طرز تهیه غذاهای گوشتی، سبزیها و اطلاعات دیگری در آن شرح داده شده است.
  در مورد رژیمهای غذایی آغاز پیدایش آن به لوحه ای متعلق به سال 1900 قبل از میلاد مسیح در ناحیه سومر مربوط میشود که در آن برنامه غذایی یک کودک نوشته شده و در حال حاضر در موزه باستان شناسی استانبول نگهداری میشود .
  طی دورانهای مختلف تاریخ و از دیدگاه مذاهب گوناگون، رژیمهای غذایی حائز اهمیت بسیار بوده و در بسیاری از کتب مذهبی مطالبی در زمینة تغذیه در دوران بارداری، شیردهی و روزه منعکس شده است. بقراط غالباً نصایح و توصیه‌هایی در زمینة مصرف یا عدم مصرف بعضی از غذاها به بیماران خود می‌کرده است و اکثر پزشکان یونان باستان رژیم درمانی را به عنوان بخش مهمی از معالجة بیماریها بکار می‌بردند.
  زکریای رازی که از دید عدة زیادی پدر علم تغذیه و رژیمهای غذایی کودک شناخته شده توصیه‌های مختلفی در زمینة رژیمهای غذایی دارد. همچنین در کتاب حفظ الصحه اثر اسرف بن محمد در زمینة تغذیه و رژیم در دوران مختلف زندگی مطالبی سودمند عنوان شده است.
  با وجود اهمیت زیاد این رشته در حفظ سلامت انسان از گذشته تا حال داشته ، ولی تا سالهای پایان وضعیت زندگی استاد درجنگ جهانی اول هیچ سازمانی که رسما در این زمینه فعالیت کند وجود نداشت ، تا اینکه در سال 1917 نخستین انجمن مربوط به رژیم دانان توسط گروهی از کارشناسان تغذیه آمریکا تاسیس شد . این انجمن برای اولین بار مجله علمی رژیم شناسان را در سال 1925 منتشر کرد . و به تدریج دامنه فعالیت خود را در زمینه مدیریت خدمات غذایی مراکز تغذیه توسعه داد .
  فارغ التحصیلان این رشته که رژیم‌شناس (Dietition) نامیده میشوند ، باید تمام اطلاعات و دانش خود را در راه کمک به برقراری وبهبود سلامت بشر بکار گیرند .
  اصطلاح رژیم درمانی یا درمان با رژیم (Diet-therapy) به معنای استفاده از رژیم غذایی نه فقط برای بیماران بلکه برای افراد سالم نیز می‌باشد. بدین معنی که افراد سالم نیز باید به نوبة خود از رژیم غذایی مناسب استفاده کنند تا بدین وسیله از ابتلا به سوء‌تغذیه مصون مانده و از سلامت کامل برخوردار شوند
  |+| نوشته شده توسط parinaz در دوشنبه هفدهم خرداد 1389  |
   اسهال در کودکان

   

  مقدمه

    بیشتر انواع اسهال در کودکان کوتاه مدت است،توسط یک ویروس ایجادمی شود، و خودبخود خوب می شود.شیر خواران و کودکان  کم سن (کمتر از 3 سال) سریع دچار کم آبی شده ،لذا باید به دقت تحت نظر گرفته شوند.در صورتی که  نوزاد(زیر سن 3 ماهگی) دچار اسهال شود یا اسهال در شیرخواران  بزرگتر و کودکان برای 2 روز یا بیشتر ادامه یابد ،از همان ابتدا مسأله را با متخصص اطفال در میان بگذارید.

    مطمئن شوید کودک مقادیر کافی مایعات دریافت کند.اغلب موارد متخصص اطفال شما مایعات حاوی الکترولیتها  مثل ORS را توصیه می کند.دستورات پزشک را دنبال کنید.اگر مشغول مراقبت هستید،پزشک احتمالاً توصیه می کند مراقبت خود را ادامه داده و مایعات اضافی مصرف کنید.

    در صورتی که  نشانه های کم آبی وجود دارد با  متخصص اطفال خود به هر شکل تماس بگیرید.اگر شیرخوار علائم کم آبی متوسط تا شدید پیدا کرد باید فوراً  معاینه شود.

    نشانه های کم آبی خفیف:چشمان خشک و گریه با اشک کم یا بدون اشک

   

  ·               خشکی خفیف دهان

  ·               خیس شدن پوشک کمتر از حد معمول

  ·               فعالیت کمتر از طبیعی یا بی قراری

   

    نشانه های کم آبی متوسط

   

  ·               ظاهر چشمها فرورفته

  ·               لختی یا بیحالی

  ·               پوست خشک به نظر می رسد  و حالت ارتجاعی ندارد

   

    نشانه های کم آبی شدید

   

  ·               فونتانل فرورفته در شیر خواران(محل نرم روی سر)

  ·               عدم دفع ادرار در عرض 6 ساعت

  ·               زمانی که پوست  بین انگشتان فشار داده شود ،قادر به بازگشت به حالت اولیه نیست

  ·               بیحالی شدید یا حتی بی هوشی

   

  علل اسهال

    اسهال در کودکان و شیرخواران علل متفاوتی دارد؛شامل بیماری،عفونت،حساسیت غذایی،آنتی بیوتیکها و مصرف زیاد میوه یا آب میوه.اسهال ممکن است با آنچه کودک می خورد یا می نوشد بدتر شود.برخی انواع اسهال ممکن است با تغییر رژیم غذایی بهبود یابد.

   

   

  توصیه ها

   

    در بیشتر موارد ،شما باید تغذیه  شیرخواریا  طفل را بطور معمول ادامه دهید.زمانی استراحت دادن به دستگاه گوارش درمان  معمول بود،ولی امروزه اعتقاد بر این است که تداوم تغذیه، اسهالی را ایجاد می کند که راحتتر درمان می شود.بیشتر کودکان  قادر هستند با افزایش دریافت غذای مصرفی ،مواد مغذی دفعی از راه اسهال را جبران کنند.

    برای شیرخواران ،شیر مادر یا شیر خشک تقریباًهمیشه باید ادامه یابد.

    بسیاری کودکان دچار عدم تحمل لاکتوز  خفیف و موقتی می شوند.مصرف مواد لبنی ممکن است اسهال را طولانی تر کند،ولی در عوض بازگشت به تغذیه عادی سریعتر صورت می گیرد.کودکانی که غذای جامد مصرف می کنند می توانند تا زمانی که قادر باشند، آنرا ادامه دهند.

    اشتهای طبیعی اغلب آخرین چیزی است که پس از بیماری باز می گردد،و در مورد کودکان باید زمان کافی  به آنها داده شود تا به عادتهای طبیعی تغذیه برگردند.هیچ غذای اختصاصی برای اسهال توصیه نشده،اما کودکان معمولاً غذاهای بی مزه را بهتر تحمل می کنند.مواد حجم افزا مثل نشاسته،میوه های تازه و سبزیجات به سفتی مدفوع کمک می کنند.آب میوه ها مدفوع را شل می کنند.

    مصرف مایعات بسیار مهم است زیرا کودک مبتلا به اسهال به راحتی دچار کم آبی می شود.کم آبی یک حالت خطرناک در شیرخواران و کودکان کم سن است.مایعات از دست رفته باید جایگزین شوند.جایگزینی مایعات (رهیدراسیون)از راه نوشیدن برای همه کودکان، بجز آنهایی که شدیداًکم آب هستند یا قادر به تحمل مایعات نیستند ،بکار می رود.

    برای اکثر کودکان ،هر مایعی که در حالت طبیعی می نوشند باید به حد کافی باشد.مقدارزیاد آب به تنهایی،در هر سنی ممکن است خطرناک باشد،زیرا آب دارای هیچ نوع قند یا الکترولیتهای اساسی،مثل سدیم نمی باشد.محلولهای رهیدراسیون اختصاصی شامل رهیدرالیت و محلول رهیدراسیون خوراکی سازمان بهداشت جهانی است. و

    بستنی یخی یا ژله منابع خوبی از مایعات هستند،بویژه اگر کودک استفراغ می کند .با این روش می توانید مقدار زیادی مایعات را به آرامی به کودک بدهید،و از انباشته شدن معده جلوگیری کنید.این مسأله بخصوص اگر معده با یک عفونت تحریک شده باشد مهم است.

    برای بیشتر کودکان ،نوشیدن مایعات اضافی کافیست،ولی گاهی لازم است مایعات  داخل وریدی تجویز شود(IV).مایعات تجویزی داخل وریدی سریعتر کم آبی را تصحیح می کنند.

  برای برخی کودکان ،بازگشت به تغذیه معمول سبب عود اسهال می شود.این امر به دلیل مشکل اندک لوله گوارشی برای جذب غذاهای عادی است.این نوع اسهال معمولاً از لحاظ خصوصیات بااسهال ایجادی حین یک بیماری واقعی متفاوت است،طوریکه معمولاً خفیف بوده وتا زمانی که هیچ علامت دیگری وجود نداشته باشد نیازمند درمان نیست .

    اسهال ناشی از آنتی بیوتیکها را می توان با خوراندن ماست بصورت  کشت زندۀ فعال  برطرف کرد. اگر اسهال ادامه یابد،با پزشك خود جهت تغییر یا قطع آنتی بیوتیک مشورت کنید.بدون مشورت با پزشک کودکتان هرگز درمان آنتی بیوتیکی را قطع نکنید.

    با پزشك خود تماس بگیرید اگر:

   

  ·               اسهال شدید است یا بیش از 2-3 روز طول کشیده است.

  ·               اسهال حاوی خون یا موکوس باشد.

  ·               اسهال عود کند ،یا کودک کاهش وزن داشته باشد.

  ·               کودک علائم کم آبی داشته باشد(سریع تماس بگیرید).

  ·               اسهال با استفراغهای متعدد،تب یا درد شکمی همراه باشد.

  ·      اسهال یک هفته بعد از مسافرت ایجاد شود(این نوع اسهال ممکن است بعلت باکتری ها یا انگلها باشد و نیازبه درمان داشته باشد).

   

    دارو ممکن است توسط پزشكتان  برای کمک به کنترل اسهال تجویز شود.داروهای بدون نسخه ممکن است برای اسهال نامؤثر یا خطرناک باشند.قبل از مصرف داروهای بدون نسخه با پزشكتان تماس بگیرید.

   

  |+| نوشته شده توسط parinaz در دوشنبه هفدهم خرداد 1389  |
   
  تغذيه کافي و مناسب باعث شفافيت و روشن شدن پوست شما مي شود. اگر فردي را ببينيد با مشاهده پوست او ممکن است فوراً بگوييد که آيا فرد سالمي است يا خير؟
  آنتي اکسيدان ها نقش مهمي در حفظ سلامتي پوست دارند و در برابر نور خورشيد و ساير مواد مخرب محيطي از پوست محافظت مي کنند.
  اين مواد به شکل ويتامين ، املاح يا فيتوکميکال ها ( رنگدانه هاي گياهي ) هستند که از تخريب غشاهاي سلولي توسط راديکال هاي آزاد جلوگيري مي کنند.
  ويتامين C ، ويتامين E ، بتاکاروتن و ساير رنگدانه هاي گياهي نمونه اي از آنتي اکسيدان ها هستند که خطر بروز بيماري ها را کاهش مي دهند.
  با توجه به اينکه پوست مانند يک سد حفاظتي براي بدن عمل مي کند، بايستي با رعايت يک برنامه غذايي مناسب اين سد حفاظتي را تقويت کنيد.
  مطالعات علمي نشان داده مصرف يک رژيم غذايي کم چرب در افرادي که سابقه ابتلا به سرطان پوست را داشته اند، رشد سلول هاي سرطاني را کاهش داده است. در حالي که رژيم غذايي پرچرب اثر عکس داشته است.
   ويتامين C ، ويتامين E و بتاکاروتن نمونه هايي از مواد آنتي اکسيدان هستند که نقش مهمي در حفظ سلامتي پوست دارند.
  طي يک مطالعه به تعدادي فرد مسن ( بالاي 70 سال ) که در کشورهاي اروپايي زندگي مي کردند، يک رژيم غذايي شامل ميوه ، سبزي ، آجيل ، ماست ، حبوبات ، تخم مرغ ، روغن هاي گياهي ، غلات سبوس دار ، چاي و آب داده شد. بعد از مدتي ديده شد افرادي که اين مواد غذايي را مصرف کرده اند ، نسبت به کساني که گوشت قرمز ، شير پرچربي ، کره ، سيب زميني سرخ شده و شيريني جات خورده بودند، کمتر دچار چين و چروک پوست شده اند. البته نبايد فکر کنيد که تغيير وضعيت برنامه غذايي شما (مثلاً از حالت دوم به حالت اول) مي تواند تمام چين و چروک هاي پوست شما را از بين ببرد يا جلوي پيرشدن پوست شما را کاملاً بگيرد. ولي اين هم غلط است که هر چه مي خواهيد بخوريد و فکر کنيد تاثيري روي پوست شما ندارد.
  هر چيزي که مي خوريد، روي هر کدام از اندام هاي شما تاثيري مي گذارد و پوست نيز از اين تأثير مستثني نيست. شايد فکر کنيد استفاده از کرم هاي گران قيمت مواد مغذي لازم براي پوست شما را تأمين مي کنند. اما اينطور نيست. مصرف اين گونه کرم ها تغذيه کافي و مناسب را براي پوست فراهم نمي کنند.
  فوايد تغذيه پوست از راه غذا
  - هر سلولي از بدن شما نياز به مواد مغذي گوناگوني دارد. بعضي از اين مواد مغذي مثل ويتامين ها، املاح و اسيدآمينه هاي ضروري ( که بدن قادر به ساخت آنها نيست ) بايستي از طريق غذا براي بدن تأمين شوند. براي ساخت ساير مواد مغذي توسط بدن ، بايد از يک تغذيه سالم و مناسب برخوردار بود. بنابراين هيچ کرمي نمي تواند جايگزين آن شود.
  - ماليدن کرم بر سطح پوست باعث نمي شود که مواد مغذي به داخل سلول هاي پوستي نفوذ کنند و فقط تا زماني که آن را نشوييد ، روي پوست شما وجود دارد.
  ميزان نفوذ ترکيبات اصلي کرم به داخل سلول هاي پوستي بستگي به نوع پوست شما، مقدار ترکيبات موجود در کرم، کارخانه توليد کننده آن و بسياري عوامل ديگر دارد. البته نمي توان گفت که تمامي کرم هاي موضعي بي تاثير هستند، ولي اغلب غير قابل اعتماد هستند.
  به عبارت ساده تر، وقتي که ما مواد مغذي لازم براي پوست را از طريق غذاها دريافت مي کنيم ، اين مواد وارد جريان خون مي شوند و توسط جريان خون به سلول هاي پوستي بدن مي رسند.
  تغذيه روي مکانيسم هاي پير شدن بدن تأثير مي گذارد. ممانعت از عمل اين مکانيسم ها، فرآيند پيري از جمله پير شدن پوست را آهسته مي سازد.
  غذاهايي که براي حفظ سلامت پوست شما مفيد هستند، براي ساير سيستم هاي بدن و حفظ سلامتي کل بدن نيز تأثيرات مفيدي دارند.
   
  محدوديت هاي تغذيه پوست از راه غذا
  فرآيند پيرشدن پوست به فيزيولوژي بدن هر فرد و عوامل مخرب محيطي مثل نورخورشيد ، باد و آلودگي هوا بستگي دارد.
  تغذيه مناسب تا حدودي از پيرشدن پوست تحت تأثير عوامل داخلي بدن جلوگيري مي کند ، ولي تأثيري روي عوامل خارجي و محيطي ندارد.
  البته براي کاهش اثر عوامل خارجي نيز روش هايي وجود دارد. مثلاً براي کاهش اثر نورخورشيد بر روي پوست، بايد از کرم هاي ضد آفتاب مخصوص ( با SPF حداقل 30 ) استفاده کنيد.
  البته با مصرف غذاها نمي توان مقدار مواد مغذي را در سلول هاي پوستي خيلي بيشتر از حد طبيعي افزايش داد.
  بعضي درمان هاي پوستي ( به خصوص آنهايي که اثرات سريع و چشمگيري در مدت زمان کوتاه دارند ) بر اساس ايجاد مقادير بالا و غيرعادي مواد مغذي در پوست انجام مي شوند. در بيشتر موارد، براي ايجاد اين مقادير زياد از روش هاي موضعي ( کِرم و... ) يا بعضي تکنيک هاي پزشکي مخصوص مثل الکتروفورز استفاده مي کنند، زيرا انجام چنين کاري از طريق خوردن غيرممکن و خطرناک است.
  درمان موضعي با ويتامين C فقط با غلظت 10 درصد يا بيشتر، بر روي پوست موثر است. در صورتي که با مصرف قرص هاي خوراکي ويتامين C نمي توان به چنين غلظتي در سلول هاي پوستي دست يافت، زيرا ويتامين C يک ويتامين محلول در آب است و سريعاً از طريق کليه ها دفع مي شود. علاوه بر اين، دريافت مقادير بالاي ويتامين C از طريق مکمل ها، براي بدن مضر است و باعث پيدايش سنگ کليه ، اسهال و تهوع مي شود.
   مصرف ميوه ، سبزي ، آجيل ، ماست ، حبوبات ، تخم مرغ ، روغن هاي گياهي ، غلات سبوس دار ، چاي و آب باعث مي شود پوست کمتر دچار چين و چروک شود.
  بعضي مواد براي مصرف موضعي پوستي بي خطر هستند ، ولي هرگز نبايد خورده شوند.
  بعضي مواد مثل پپتيدها ( متشکل از چند اسيدآمينه ) و فاکتورهاي رشد به راحتي توسط آنزيم هاي گوارشي تجزيه مي شوند. اين مواد طي عبور از مجراي گوارشي، غيرفعال مي شوند. بنابراين بايد فقط به طور موضعي مصرف شوند.
  بعضي مواد مغذي اگر خورده شوند ، نمي توانند به خوبي توسط مجراي گوارشي جذب شوند. اين مسئله زماني اتفاق مي افتد که فرد نوعي مشکل گوارشي داشته باشد، مانند کمبود اسيد معده . شايد هم مکمل خوراکي ضعيف باشد.
  مطلب پاياني
  داشتن يک تغذيه متعادل براي حفظ سلامتي پوست لازم است. البته تغذيه مناسب باعث جوان شدن پوست بطور چشمگيري نمي شود ولي بي توجهي در مصرف مواد غذايي لازم، باعث مي شود پوست سريع تر دچار چين و چروک و پيري شود.
  کمبود تعدادي از موادمغذي مثل ويتامين A ، ويتامين هاي گروه B و اسيدهاي چرب ضروري باعث ايجاد بيماري هاي پوستي مي شود.
  کمبود خفيف مواد مغذي ( که عادي است و اغلب هم در نظر گرفته نمي شود ) باعث بيماري خاصي نمي شوند ، ولي قدرت بازسازي پوست را کاهش مي دهند.
  بهبود وضعيت تغذيه در چنين حالتي باعث مي شود پوست جوان تر به نظر آيد و بعضي علائم پيري پوست از بين بروند.
  به عبارت ديگر، رفع چين و چروک پوست و جوان شدن آن ، بدون دريافت مواد مغذي لازم امکان پذير نيست.
  در نهايت بايد گفت دريافت بعضي مواد مغذي در مقادير بالاتر از حداقل مورد نياز ( يعني هنوز در محدوده دريافت استاندارد است نه بيشتر از آن ) براي حفظ سلامتي پوست موثرتر از زماني است که فقط با يک برنامه غذايي متعادل به بدن برسند.
  شربت راوند برای رفع لکه های پوستی و خشکی پوست مفید میباشد
  |+| نوشته شده توسط parinaz در دوشنبه هفدهم خرداد 1389  |
   بیوتین

  مقدمه

  بیوتین یا ویتامین H بدن را قادر می‌سازد تا از انرژی موجود در غذا استفاده کند. بیوتین کوآنزیم گروهی از آنزیمهای کربوکسیل کننده است. به عنوان مثال در سنتز اسیدهای چرب شرکت دارد و در تهیه و تشکیل پورین دخالت می‌کند. یکی از کو آنزیمهای ضروری متابولیسم ماکرومولکولها در بدن است. این ویتامین یکی از ویتامینهای محلول در آب است. انسان در شبانه روز به 150 تا 300 میکروگرم بیوتین نیاز دارد.  تصویر

  ساختمان شیمیایی

  از اتصال دو حلقه هتروسیلیک پنج ضلعی حاصل می‌شود. یکی از این حلقه‌ها گوگرددار یا تیوفن می‌باشد که به صورت تتراهیدروتیوفن است. حلقه دیگر ازت‌دار به نام ایمیدازول می‌باشد. این حلقه نیز هیدروژنه شده و به علاوه یک عامل کتونی بر روی کربن دو ازت قرار گرفته است. علاوه بر این دو حلقه ، بیوتین دارای یک اسید خطی 5 کربنه به نام اسید والریک است.

  خواص فیزیولوژیک

  فقدان بیوتین در موش ایجاد ضایعات جلدی از نوع سبورئیک می‌کند. به این معنی که عوارض پوستی با اختلالات در غدد مولد چربی پوست همراه می‌باشد. پشم حیوان ریخته، پوست قرمز و متورم گردیده، پوسته پوسته و ضخیم می‌شود. ادامه فقدان باعث بروز اختلاف عصبی ، توقف رشد و مرگ حیوان می‌شود. سفیده تخم مرغ حاوی گلیکوپروتئینی گوگرددار به نام آویدین می‌باشد که قابل ترکیب با بیوتین است. در صورتی که بیوتین با این پروتئین به صورت ترکیب درآید، دیگر قادر به انجام وظیفه اصلی خود یعنی ترکیب با پروتئین آنزیم نخواهد بود.

  زیرا که کمپلکس آویدین- بیوتین که به آنزیمهای گوارشی مقاوم است، هیدرولیز نشده و با مدفوع دفع خواهد شد. اگر سفیده تخم مرغ پخته شود دیگر بیوتین نمی‌تواند جذب آن شود. فقدان بیوتین در انسان باعث بروز عوارض پوستی از نوع سبورئیک می‌گردد. به این ترتیب که ترشح غدد چربی پوست (Sebaceous) افزایش یافته و یک نوع استطاله چربی در سلولهای پوستی انجام می‌گیرد و بالاخره زمینه برای رشد میکروبها مساعد گذشته و عفونتهای پوستی (درمیت) بروز می‌کند.  تصویر

  فعالیت کوآنزیمی

  بیوتین کوآنزیم چندین آنزیم است که در متابولیزم لیپیدها ، گلوسیدها و پروتئینها موثر می‌باشند و مهمترین این آنزیمها کربوکسیلازها هستند که باعث انتقال یک مولکول گاز کربنیک بر روی ترکیبات مختلف می‌گردند.


  • استیل COA کربوکسیلاز ، یک مولکول CO2 بر روی استیل COA تثبیت کرده و تولید مالونیل کوآنزیم A می‌کند که خود مرحله اول بیوسنتز اسیدهای چرب در خارج میتوکندریها است.

  • پیرووات کربوکسیلاز که یک مولکول CO2 بر روی اسید پیروویک تثبیت کرده و ایجاد اسید اگزالواستیک می‌کند که از ترکیبات ضروری در دوره کربس است.

  • بالاخره گاز کربنیک منشا کربن 6 در هسته پورین است و بیوتین در این کربوکسیلاسیون شرکت دارد.  تصویر

  چگونگی عمل بیوتین به عنوان کو آنزیم

  چگونگی عمل بیوتین به صورت کوآنزیم مورد مطالعه زیادی قرار گرفته است. اتصال بین کوآنزیم توسط عامل کربوکسیل اسید واکریک و عامل آمین اسید آمینه لیزین از پروتئین صورت می‌گیرد. حضور اسید کربنیک و ATP یک عامل کربوکسیل بر روی ازت بیوتین در ترکیب بیوتین- آنزیم قرار گرفته و در این حالت به صورت یک عامل کربوکسیل فعال درمی‌آید که نقش انتقال ریشه یک کربنه به صورت CO2 را به عهده دارد.
  |+| نوشته شده توسط parinaz در دوشنبه هفدهم خرداد 1389  |
   دیابت بارداری GDM
  دیابت حاملگی از اختلالات مهم دوران بارداری است که به صورت عدم تحمل گلوکز در طول دوران بارداری تعریف می شود.معمولا مادرانیکه بیشتر در معرض خطر ابتلا هستند کسانی هستند که بدون علت مشخص سقط داشته ، نوزاد مرده به دنیا آمده یا وزن بیش از حد طبیعی داشته اند و یا در خانواده آنها سابقه دیابت وجود دارد.مادران مبتلا از عوارض حاملگی رنج می برند و پس از زایمان احتما تبدیل شدن دیابت آنها به دیابت آشکار زیاد است.هم چنین امکان دارد در حاملگی های بعدی دیابت مجددا بروز کند.ضمن اینکه این مادران فرزندان طبیعی هم به دنیا نخواهند آورد.طبق نتایج مطالعات گسترده در سطح جهان می توان با هزینه کم و رژیم غذایی این بیماری را کنترل کرده و از عوارض آن جلوگیری کرد.

  تا قبل از کشف انسولین بارداری به علت مرگ و میر زنان دیابتی و اختلال در باروری در دیابتی کم بود اما با کشف انسولین و زنده ماندن زنان دیابتی ، افزایش میزان باروری مشاهده شده است.با تحقیقاتی که انجام شد متوجه ارتباط مستقیم بین بقای جنین و قند خون مادر شدند به طوریکه با کنترل دقیق قند مادر ، می توان از عوارض حاملگی و به دنیا آوردن نوزاد غیر طبیعی جلوگیری کرد.

  به این ترتیب دیابت حاملگی به صورت زیر تعریف می شود:

  عدم تحمل کربوهیدراتها با شدت های مختلف که برای اولین بار طی دوران بارداری شناخته یا ایجاد می شود و می تواند با عوارض مادری و جنینی همراه باشد.  اهمیت دیابت حاملگی و عوارض آن :

  دیابت حاملگی شایع ترین اختلال متابولیک دوران بارداری است که شیوعی بین 17.7 تا 0.15 درصد برای آن ذکر شده .در امریکا شیوع آن بین 1 تا 3 درصد و در کشورهای آسیایی متوسط 10.9 در صد و در اروپا 5.2 گزارش شده.از طرفی شیوع دیابت در نقاط مختلف دنیا بین 1 تا 6 در صد می باشد که از آنها 15 تا 25 درصد دیابت وابسته به انسولین و 75 تا 85 درصد غیر وابسته به انسولین است.

  در ایران هم به نظر می رسد کل شوع دیابت 3 تا 4 درصد و حالت غیر وابسته بیشتر از 7 تا 8 درصد و شیوع آزمون تحمل گلوکز هم همین مقدار باشد که می تواند در شرایط فیزیولوژیکی مثل حاملگی یا بیماری به دیابت آشکار تبدیل شود.

  در هر بیمار با دفع ادراری گلوکز ، سابقه مثبت خانوادگی دیابت شیرین ، سابقه مشکوک از تولد نوزاد مرده یا سقط شده ، سابقه خانوادگی از احتمال بیماری جنینی دیابتی و یا ناهنجاری مادرزادی قبلی ، بیماری دیابت حاملگی باید مطرح شود.ضمن اینکه در بیماران دیابت شناخته شده قبلی ، حاملگی ممکن است تغیراتی را ایجاد کند مثلا باعث تسریع رتینوپاتی شود.

  از مهمترین عوارض دیابت حاملگی :خطر پره اکلامپسی و اکلامپسی ، صدمات مجرای زایمانی ناشی از بزرگی جنین ، پلی هیدرو آمینوس و شیوع بیشتر عفونت های باکتریایی می باشد.

  از عوازض جنینی می توان بزرگی جثه جنین ، کم بودن قنذ خون ، کم بودن کلسیم خون و یرقان جنینی در صورت عدم درمان نام بردو هم چنین می توان به افزایش خطر ایجاد ناهنجاری های عمده در نوزاد و افزایش شیوع مرگ و میر دوران بارداری اشاره کرد.

  با توجه به اینکه دیابت بارداری بدون علامت و در نتیجه بدون شکایت می باشد اهمیت شناسایی افراد بیشتر می شود.

  دیابت حاملگی در 2 تا 5 درصد موارد رخ می دهد و با افزایش ین مادر در هنگام بارداری احتمال وقوع آن زیاد می شود .یک سوم مادرانیکه در دوران بارداری به دیابت حاملگی دچار می شوند بعد ها به بیماری دیابت نوع 2 مبتلا می گردند .نظر دیگر در رابطه با دیابت حاملگی اینست که بیش از نیمی از زنان مبتلا به این بیماری سر انجام دچار بیماری دیابت واضح می شوند و پس از 5 تا 10 سال به سمت دیابت 1 و یا با شیوع بیشتر به سوی دیابت 2 پیشرفت می کنند.  وضعیت دیابت حاملگی در ایران :

  در مطاله ای که با استفاده از نتایج یکی از مطالعات که در مرکز تحقیقات غدد بیمارستان دکت شریعتی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده به ارزشیابی و تعیین میزان خطر ریسک فاکتورهای موثر بر این بیماری پرداخته شده است .

  طی یک مطالعه مقطعی 2100 نفر از بانوان باردار مراجعه کننده به درمانگاه های مراقبت های مامایی و زنان دانشگاه علوم پزشکی تهران از لحاظ ابتلای به دیابت حاملگی مورد غربالگری قرار گرفتند .در تمام این بانوان مشخصات عمومی ، سوابق زایمانی ، وضعیت نوزادان قبلی ، سابقه فامیلی ، مصرف داروها ، وضعیت حاملگی فعلی ، علایم بالینی افزایش قند خون ، افزایش نا متناسب با حاملگی و دفع قند ادرار ثبت شد.

  معیار تشخیص دیابت شامل قند ناشتای خون ، قند خون مختل در دو نوبت با مقادیر قند خون بالای 105 و 120 و نیز اختلال تحمل گلوکز در هنگام انجان آزمون تحمل گلوکز خوراکی سه ساعته با 100 گرم با توجه به معیارهای بود.national diabetes data group (NDDG

  به مظور انجام صحیح آزمایشات ، پس از اخذ اطلاعات در همان زمان تست تحمل گلوکز خوراکی 50 گرم انجام می شد و نمونه ها به آزمایشگاه ارسال می گردید و در صورت اختلال در این آزمون ( با معیار 130) ضمن راهنمایی لازم در مورد شرایط آزمون 100 گرم برای انجام آن دعوت می شدند.

  نتایج مطالعه نشان داد میانگین سنی جامعه مورد مطالعهز 6 +/- 25.6 سال بود.

  96 بیمار مبتلا به دیابت حاملگی پس از اتمام مطالعه در جامعه مورد نظر شناسایی شدند.لذا شیوع دیابت حاملگی برابر 4.5 درصد بود ، البته شیوع دیابت در دنیا از 1-3 درصد تا 10.9 درصد متفاوت گزارش شده است.

  با توجه به مطالب بیان شده اهمیت پیگیری این بیمار توسط مسولین کشوری برای جلوگیری و به حداقل رساندن عوارض و مرگ و میر ناشی از آن روشن می شود.

  مطالعات در ایران:
  1.بررسی تاثیر علل مساعد کننده در میزان قند خون و بروز دیابت حاملگی در زنان باردار (پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس)
  3000 زن حامله را بررسی نموده و برای 500 نفر از انها ر هفته های 24 تا 32 حاملگی تست غربالگری انجام شده .
  250 نفر که عامل یا عوامل مساعد کننده داشتند به عنوان موارد انتخاب شده اند.
  نتایج : مهم ترین عامل مساعد کننده سن تشخیص داده شده و بروز دیابت حاملگی در زنان باردار که سابقه وجود علل مشاعد کننده را دارند به نسبت افراد سالم بیشتر است.

  2.بررسی شیوع دیابت حاملگی و فاکتورهای موثر بر میزان بروز بیماری ( مرکز تحقیقات غدد بیمارستان دکتر شریعتی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران )
  2128 زن مراجعه کننده به درمانگاه های مراقبت دوران بارداری این دانشگاه در طی یک دوره 21 ماهه ، 96 مورد بیمار و 2032 مورد سالم تشخیص داده شدند.
  چهار عامل سن ، سابقه ابتلا به دیابت در خانواده و چاقی ، سابقه داشتن ماکروزومی با دیابت حاملگی رابطه معنا دار داشته اند.

  تغییرات متابولیسم در زنان حامله :
  حاملگی و نیاز های جنین در حال رشد & بار اضافی و سنگینی را بر مکانیسم هایی که مسوول حفظ تعادل مواد غذایی در خون و در فاصله بین دو غذا در مادر دارند اعمال می کنند.در پاسخ به این نیاز جنین وضعیت متابولیسم مادری در فاصله دو غذا تغییرات مهمی را در طی حاملگی می یابد تا از طریق مادر بتواند در زمان تغذیه به مقدار کافی مواد غذایی ذخیره کند و جوابگوی نیاز های خود و جنین باشد و کاتابولیسم دخایر پروتئینی را به حداقل رساند .
  دیابت حاملگی هنگامی روی می دهد که زن حامله یا به میزان کافی انسولین ترشح نمی کند و یا پاسخ به انسولین ترشح شده کافی نیست ، در نتیجه بیمار فادر نیست وضعیت قند خون نرمال داشته باشد .این بیماران از نظر پاتوژنز هیپر گلیسمی ، شدت اختلال در هموستاز گلوکز ، فونکسیون دستگاه گوارش و توزیع چربی در بدن با یکدیگر متفاوت هستند.

  |+| نوشته شده توسط parinaz در دوشنبه هفدهم خرداد 1389  |
   خواص زنجبیل


   

  زنجبيل اصالتاً يك گياه چيني و هندی است و در اين كشورها در طول بيشتر از 4000 سال در پخت و پز غذا مصرف شده است. از آنجا كه مردم علاقه وافري به طعم تند و بوي معطر آن داشته اند و نوعي خاصيت گرمايي داشته و براي درمان درد معده مؤثر بوده است، كاشفان و جهانگردان در سرتاسر نقاط گرمسيري آن را كشت داده اند. ريشه اين گياه در درمان سرگيجه، تعريق، تهوع و استفراغ ناشي از بيماريهاي حركتي يا دريازدگي مؤثر واقع ميشود. اين گياه همچنين گلودرد، سردردها، پاره اي از انواع دردهاي قاعدگي و آرتريت و تب و درد ناشي از انواع سرماخوردگيها و آنفلونزا را درمان مي كند.

  معرفي گياه

  ساقه هاي ريشه دار زنجبيل عبارت از دكمه اي به هم پيچيده، ضخيم و قهوه اي روشن است كه مي توانيد از بازار محلي نيز آنرا تهيه كنيد. از آنجا كه زنجبيل نوعي گياه زيرزميني است لذا ساقة ريشه دار اين گياه بخشي از ساقه اصلي است كه برحسب انفاق در زيرزمين رشد و نمو پيدا مي كند. ريشه اصلي اين گياه از گره هاي موجود روي ساقه هاي ريشه دار آن نمو مي كند. بالاي سطح زمين ساقه هاي 12 اينچي  داراي برگهاي طولاني، باريك، كج و معوج و سبز با گلهاي سفيد و سبز مايل به زرد قرار دارد.

  تركيبات گياه

  فرآورده هاي حاصله از زنجبيل از ريشه تازه يا خشك آن يا از طريق تقطير روغن از ساقه آن تهيه ميشود.

  اشكال موجود

  پس از قطع ساقة ريشه دار اين گياه، مواد شيميايي فعال موجود در گياه از قبيل "زينجيبرن"، "بنزابولن"، "جينجرول"، "شوقول" خاصيت ذاتي خود را از دست مي دهند. شركتهاي دست اندركار و فعال در زمينه فرآورده هاي گياهي، زنجبيل را به صورت عصاره، تنتور، انواع كپسول يا روغن آن عرضه مي كنند تا از زايل شدن اين مواد شيميايي جلوگيري شود. بنابراين فرآورده هايي را مصرف كيند كه به وضوح در برچسب خودش ميزان زنجبيل مورد مصرف شما را ذكر كرده باشد.

  مي توانيد ريشه زنجبيل تازه را نيز بخريد، و با دكم كردن تكه هاي آن به اندازه نصب كف دست يا با نصف قاشق چياخوري دكمه رنده شده، شسته شده و پوست دار در آب گرم يا با ريختن نيم ليتر آب جوش روي 30 گرم ساقه ريشه دار، چاي زنجبيل درست و مصرف كنيد. براي اينكار بگذاريد چاي مورد نظر به مدت 15 دقيقه دم بكشد و سپس روزانه دو ليوان از آنرا ميل كنيد. ديگر منبع مناسب تهيه زنجبيل همانا زنجبيل كريستال شده است. ليكن فريب لايه پوششي قندي آن را نخوريد. چون زنجبيل كريستال شده مزة تندي دارد.

   

  نحوه مصرف

  نحوه مصرف فرآورده هاي زنجبيل به سليقه شخصي شما و آنچه شما را آزار مي دهد، بستگي دارد. در كل، نبايد روزانه بيشتر از دو تا چهار گرم زنجبيل مصرف كنيد، چرا كه علاوه بر ميزان زنجبيلي كه مصرف مي كنيد ممكن است مقداري از اين ماده را نيز از طريق برنامه غذايي (يعني از موادي نظير آبجو زنجبيل، نان شيريني زنجبيل دار، نان زنجبيل دار يا مواد غذايي مخلوط و سرخ شده) جذب كنيد. اگر زنجبيل تازه مصرف مي كنيد، حتماً مقدار مصرفي را وزن كنيد تا تقريباً دريابيد كه چه حدي از آن معادل 2 تا 4 گرم است.

  براي درمان، تهوع، گاز معده يا سوء هاضمه روزانه 2 تا 4 گرم ريشه تازه (معادل 0/25 تا 1 گرم پودر ريشه) يا 1/5 تا 3 ميلي ليتر تنتور آنرا مصرف كنيد.

  براي پيشگيري از استفراغ، هر 4 ساعت يك گرم پودر زنجبيل (نصف قاشق چايخوري) يا معادل آن يا روزانه سه بار دو عدد كپسول زنجبيل(يك گرم) مصرف كنيد. البته مي توانيد يك تكه 8 گرمي زنجبيل تازه را نيز بجويد.

  براي بيماريهاي ناشي از سرماخوردگي، تب ناشي از آنفلونزا، گلودرد، گرفتگيهاي ناشي از قاعدگي يا سردرد، دو قاشق غذاخوري از دم كرده زنجبيل يا چندين ورق از ساقه ريشه دار تازه آنرا بخور دهيد. براي درمان درد ورم مفاصل از آب، عصاره يا چاي زنجبيل تازه به ميزان روزانه 4 گرم مصرف كنيد يا روغن آنرا روي مفصل دردناك بماليد يا ريشه تازه آنرا در ضماد داغ يا گازهاي ضمادي قرار دهيد و روي نقاط داراي درد بگذاريد.

  نكات احتياطي

  انجمن فرآورده هاي گياهان دارويي آمريكا ريشه زنجبيل تازه را از نظر درجه بندي سلامتي و بي خطري در رديف اول قرار داده است لذا زنجبيل گياهي بي خطر و وسيع الطيف است. با اين وجود ميزان تجويزي آن بايد رعايت شود. انجمن آمريكايي مذكور ريشه زنجبيل خشك را در مرتبة دوم سلامتي و بي خطري قرار داده است و توصيه مي كند كه از مصرف آن در طول بارداري اجتناب گردد.

  برخي از زنان براي رهايي از علايم بيماري صبح دم از زنجبيل استفاده مي كنند ليكن مصرف زنجبيل براي اين هدف بحث انگيز است. براي رعايت اصول ايمني و سلامتي هرگز نبايد بيش از ميزان معمولي آن مصرف گردد. زنجبيلي كه به عنوان بخشي معمولي از برنامه غذايي فرد مصرف مي شود بي خطر تلقي مي شود.

  اگر از سنگ صفرا رنج مي بريد، از مصرف زنجبيل بپرهيزيد. هر چند كه مصرف زنجبيل معمولاً فاقد عوارض جانبي است، اما مصرف بيش از حد آن مي تواند سبب گرمازدگي جزيي گردد.

  تداخل هاي احتمالي

  اگر داروهاي تهيه شده از سير يا داروهاي ضد انعقادي نظير وارفارين يا داروهاي مربوط به درمان ديابت مصرف مي كنيد و مي خواهيد جهت پيشگيري از بيماري مسافرت، سرگيجه، ميگرن، گرفتگيهاي رحمي يا ورم مفاصل زنجبيل مصرف كنيد، ابتدا با پزشك خود مشورت كنيد. هر چند هيچ مطالعه اي تداخل اين گياه دارويي را با ساير داروها نشان نداده است، ليكن اين خطر وجود دارد كه زنجبيل اثرات برخي از اين داروها را خنثي و يا تشديد كند.

  |+| نوشته شده توسط parinaz در دوشنبه هفدهم خرداد 1389  |
   تفکرتان را عوض کنید!

  تحقیق روی تنوع و گوناگونی اندام ها نتیجه ای قطعی خواهد داشت: حتی اگر همه ی ما رژیم غذایی مطلوب و کامل داشته باشیم، و به یک میزان فعالیت بدنی شدید داشته باشیم، باز اندام هایمان متفاوت خواهد بود. برخی خیلی ریز اندام، برخی درشت اندام و اکثریت در حالت متوسط خواهند بود."

  البته دکتر کاتر بر چاقی که می تواند منشاء بسیاری از بیماریها باشد صحه نمی گذارد، منظور او این است که خیلی از ما بااینکه ممکن است سایزمان بالا باشد، اما میتوانیم در کمال صحت و تندرستی به سر ببریم. اما چطور باید این واقعیت را بپذیریم که بدن ما اصالتاً فلان سایز را باید داشته باشد—حتی اگر آن سایز، سایز پایین نباشد—و چطور از آن احساس خوبی داشته باشیم؟

  اول از همه، باید بپذیرید که بزرگ بودن اصلاً به معنای بد بودن نیست.

  دکتر کاتر می گوید، "یکی از متداول ترین شکایت های خانم ها ، و همچنین آقایون، از تصویر اندامشان،  'احساس می کنم چاق هستم' است. این دیدگاهی عام است که فکر می کند درشت تر بودن نشانه ی بدتر بودن است. اما اینطور نیست. و کاملاً امکانپذیر است که باوجود درشت اندام بودن، کاملاً در سلامت باشید."

  افراد با سایزها و اندام های مختلف باید یاد بگیرند که با داشتن انتخاب های سالم، سلامت  تندرستی را برای خود معنا کنند، نه با سایز و وزنشان.

  در واقع، اگر شکل طبیعی بدن شما درشت است، بهتر است خود را با همان شکلی که متولد شده اید پذیرید به جای اینکه برای  رسیدن به سایزی که ممکن است حتی هدفی خطرناک هم باشد، خودتان را عذاب دهید.

  |+| نوشته شده توسط parinaz در دوشنبه هفدهم خرداد 1389  |
   
   
  بالا